Onko ufoja olemassa? Barack Obama joutui tiukan kysymyksen eteen

Obama on julkaissut vastikään elämäkertakirjan.

Julkaistu:

Yhdysvaltain edellinen presidentti Barack Obama, 59, on mainostanut viime aikoina uutta kirjaansa A Promised Land, jossa hän kertoo hyvin avoimesti elämästään.

Kirjan tiimoilta Obama oli antanut haastattelun myös talk show -juontajalle Stephen Colbertille. Colbert halusikin tietää presidentiltä ufoista.

Colbert kysyi suoraan, onko ufoja olemassa.

– En voi kertoa sinulle, anteeksi, Obama vastasi. Kyseinen vastaus ei riittänyt juontajalle, vaan hän painosti.

– Otan tuon kyllä-vastauksena. Sillä jos niitä ei olisi olemassa, olisit sanonut niin. Näytit juuri korttisi! Luulin, että olisit parempi pokerissa. Paljastit kaiken!

– Olet vapaa ajattelemaan noin, Obama hymyili ja jatkoi:

– Ennen ufot ja Roswell olivat suurin salaliittoteoria. Nyt se on nähtävästi rauhottunut, että valtiolla olisi esimerkiksi vierasperäinen avaruusalus.

Presidenttikaudellaan vuonna 2015 Obama vastasi samaan kysymykseen myös Jimmy Kimmelin haastattelussa.

– Jos olisin presidentti, ensimmäinen asia, jonka tekisin, olisi tutkia kaikki ufo-tiedot. Teitkö sinä niin? Kimmel kysyi.

– En voi valitettavasti paljastaa mitään.

Kimmel vielä sanoi, että presidentti Bill Clinton oli katsonut tiedostot ja siellä ei ollut mitään.

– Niin meitä on ohjeistettu sanomaan, Obama nauroi.

YouTube video

Lue myös: Ufo kuvattiin New Yorkissa – ”Selvä todiste alieneista”

Lue myös: Ufo ilmestyi ruudulle suorassa uutislähetyksessä – juontajat hämmentyivät

Lähde: The Wrap