Kuva: YouTube

Maailman suurin taidevarkaus hämmentää outoudellaan - rikos on edelleen ratkaisematta

12.03.2021 19:15 - Reija Saarinen / reija.saarinen@bauermedia.fi

Sarja on neliosainen ja se julkaistaan Netflixissä.

Jane Rosenthalin ja Berry Welshin tuore dokumenttisarja sukeltaa syvälle taidemaailmaan. This is robbery -nimellä kulkeva neliosainen sarja kertoo maailman suurimmasta taidevarkaudesta.

18. maaliskuuta vuonna 1990 Bostonissa sijaitsevasta Isabel Stewart Gardner -museosta varastettiin 13 kallisarvoista taideteosta. Vartijoiden mukaan museoon tuli aamuyön tunteita kaksi poliiseiksi pukeutunutta miestä, jotka sitoivat vartijat ja suorittivat ryöstön.

Saaliin arvo on tietojen mukaan yli 500 miljoonaa dollaria eli reilut 400 miljoonaa euroa. Rikoksen selvittämisestä on luvattu 10 miljoonan dollarin eli reilut 8 miljoonan euron palkkio. 

Yli 30 vuotta myöhemmin rikos on edelleen ratkaisematta. Vaikka rikosta ei ole edelleenkään saatu selvitetty ja taideteokset ovat edelleen kateissa, on tutkimusten aikana paljastanut runsaasti outoja piirteitä, joihin kuuluu myös kuolemantapauksia. 

Selviääkö totuus koskaan, se jää nähtäväksi. Sarjan trailerin pääset katsomaan alta. 

Kilpailut

Uusimmat