Laulaja-lauluntekijä Nelli Matula sairastaa harvinaista tautia. Samaa vasta-ainepuutostilaa eli CVI-tautia sairastaa myös Saimi Hoyer.
Nellillä on sometarinoissaan ikävää kerrottavaa. Hän on sairastunut ja joutuu siirtämään keikkojaan. Hän ei kerro, mikä tauti on kyseessä. Vaikuttaa siltä, että kyse on nopeasti ohimenevästä taudista, koska hän sirtää vain loppuviikon keikkansa.
Lue myös: ”En tiennyt, että pystynkö enää ikinä palaamaan lavoille” – sairaus muutti Nelli Matulan artistiutta
– Moi rakkaat, valitettavasti olen tullut kipeäksi ja loppuviikon keikat joudutaan siirtämään, kertoo Matula.
Nelli lupaa kertoa uudet ajankohdat, kun hän tietää niistä enemmän.
– Olen tosi pahoillani, että joudun nyt tuottamaan pettymyksen, pahoittelee Matula.
Nellin kiertue starttasi Joensuussa
Nellin tuorein julkaisu koskee kiertueen aloittamista. Kiertue on klubikiertue ja sen ensimmäinen keikka oli Joensuussa 27. maaliskuuta. Sen viimeinen keikka on tarkoitus järjestää Seinäjoella 25. huhtikuuta.
– Lemmikki-kiertue LET’S GO! Vitsi mikä startti keväälle. Itkin parit kiitollisuusitkut ja tanssin lihakset kipeiks. Kiitos teille! Täst se vasta alkaa. Ens viikolla Helsinki, Kouvola ja Victoria I, kirjoitti Matula kiertueen alussa.
Julkaisu löytyy tästä alta sekä täältä.