Immu Fight Nightin ottelukortti saa odotetun lisäyksen.
Syyskuussa Helsingin jäähallissa järjestettävässä kamppailuillassa toisensa kohtaavat ex-jääkiekkoilija Jere Karalahti ja kamppailu-urheilija Immu Ilmén. Ottelusta on huhuttu jo heinäkuusta lähtien.
Karalahti haastoi Ilménin otteluun heinäkuun lopulla julkaisemallaan sosiaalisen median videolla. Nyt haasteeseen on vastattu, ja kaksikko kohtaa toisensa lauantaina 12. syyskuuta.
Lue myös: Joel Harkimo esitteli somessa 20 kilon painonpudotustaan ilman paitaa: ”Avioeron vaikutus”
Ilmén suhtautuu tulevaan kamppailuun itsevarmasti.
– Jere Karalahti sanoi, että olen Mikki Hiiri ja pelle, jos en suostu kamppailuun, Ilmén kommentoi tiedotteessa.
Karalahti puolestaan kertoo kunnioittavansa Ilménin kamppailutaustaa, mutta aikovansa lähteä otteluun tosissaan.
– Minulla on vain yksi ottelu alla, mutta tämä on henkilökohtaista minulle. Tulen olemaan valmis, kun kello kumahtaa ja ottelu alkaa, Karalahti sanoo.
Lue myös: Lidliltä odotettu uutuus: suosittu vauvatarvike tulee myyntiin ennätyshalpaan hintaan
Lue myös: Saitko tällaisen sähköpostin? Nyt leviää huijaus, joka näyttää hämmästyttävän aidolta
Ottelukorttiin on samalla tullut myös muutoksia. Omar Tugarev, Lemar Khan ja Jaakko Haanpää ovat joutuneet jäämään pois tapahtumasta. Järjestäjien mukaan heidän korvaajansa julkistetaan lähipäivinä. Ilmén kertoo, että Haanpäälle on jo löydetty korvaaja neljän miehen turnaukseen.
Ilménin mukaan yksi uusista ottelijoista on Suomen menestyneimpiä kamppailu-urheilijoita, joka on saavuttanut arvokisamitaleita sekä EM- että MM-kisoissa. Hän kohtaa tapahtumassa ammattilaisvapaaottelijan.
Immu Fight Night järjestetään Helsingin jäähallissa lauantaina 12. syyskuuta. Tapahtuma nähdään myös suorana lähetyksenä Ruudussa. Liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.