Remppa vai muutto Suomi palaa ruutuun maanantaina 7. syyskuuta, ja kauden ensimmäisessä jaksossa sisustusarkkitehti Tero Pennanen saa vastaansa poikkeuksellisen haastavan kodin.
Helsingin Kampissa sijaitsevan 1960-luvun kerrostaloasunnon tilaratkaisut pitäisi saada toimimaan kahden ihmisen tarpeisiin.
Lue myös: Masked Singer Suomi palaa näiden hahmojen kera – etsivien pöydällä uutuutena Poista maski -nappi
Ruusun ja Timon kodissa on heidän nykyiseen elämäntilanteeseensa nähden yksi huone liikaa, mutta samalla säilytystilaa on liian vähän. Myös pyykkikone on sijoitettu eteisen vaatekaappiin ja makuuhuone tuntuu ahtaalta.
Timo uskoo, että asunto saataisiin toimivaksi remontilla, kun taas Ruusu haaveilee kokonaan uudesta kodista.
Pariskunnan toiveet osoittautuvat kuitenkin Terolle hankaliksi. Ruusu kertoo haaveilevansa kodista, jossa olisi nykyistä korkeampi huonekorkeus. Tero hämmästyy toiveesta niin paljon, että heittää vitsillä käyvänsä kysymässä yläkerran asukkailta, voisiko heidän lattiaansa korottaa.
Lue myös: Tim Curryn kuolinsyy selvisi – taustalta paljastui useampi tekijä
Lue myös: Kanta-Hämeessä kasvaa huolestuttava ilmiö: ”Voi johtaa äkilliseen kuolemaan”
Myös asunnon muu pohjaratkaisu herättää Terossa kysymyksiä. Hänen mukaansa kodin toiminnot ovat väärissä paikoissa ja kokonaisuudessa on sekavuutta.
Nina Schönberg puolestaan tarkastelee asuntoa kiinteistönvälittäjän näkökulmasta ja yrittää selvittää, olisiko muutto sittenkin pariskunnalle remonttia järkevämpi ratkaisu.
Uudella kaudella Pennanen ja Schönberg muodostavat leikkimielisen kilpaparin, joka lähestyy koteja eri näkökulmista. Pennanen keskittyy erityisesti tilaratkaisuihin, tunnelmaan ja kodin mahdollisuuksiin, kun taas Schönberg pohtii asumisen toimivuutta, sijaintia ja elämäntilannetta.
Kauden avausjaksossa Pennasella on edessään tehtävä, joka vaikuttaa pariskunnan toiveiden perusteella lähes mahdottomalta. Remontin avulla Kampissa sijaitsevan asunnon arvo saadaan lopulta Nelosen mukaan nostettua lähes kolminkertaiseksi.
Remppa vai muutto Suomi alkaa Nelosella ja Ruudussa maanantaina 7. syyskuuta.