Vaikuttaja Jasmin Ngo on viime päivien aikana esitellyt upeaa matkaansa. Nainen on matkustanut Galápagossaarille ja maksanut reissusta hulppeat 6.500 euroa.
Jasmin Ngo on siis lähtenyt Galápagossaarille sukellusmatkalle, jossa yövytään muiden sukeltajien kanssa samassa aluksessa merellä.
Lue myös: Snorklaaja koki karmean yllätyksen, kun hänet kiskaistiin veden alle – koko tilanne tallentui kuviin
Matkaan kuuluu majoitus hytissä, päivässä kolme lämmintä ateriaa, välipaloja, kahvi ja tee, ruokajuomat ja 19 sukellusta. Lisäksi seurue pääsee tekemään kaksi päiväretkeä saarille.
Nainen maksoi myös pari sataa euroa ylimääräistä siitä, että hän ei ottanut omia sukellustarvikkeitaan mukaan vaan vuokrasi varusteet alukselta.
– Tää on yks koko maailman parhaimpia paikkoja sukeltaa, Ngo kertoo videolla.
Galápagossaarilla sukeltaminen on poikkeuksellisen upeaa naisen mukaan etenkin, jos haluaa nähdä haita, valaita ja muita isoja mereneläviä. Paikkoja sukellusmatkoille on vähän ja kysyntää paljon, mikä selittää matkan korkean hinnan.
– Tää on kallein ostos mitä mä oon ostanut auton ja asunnon jälkeen, Jasmin Ngo kertoo TikTok-videollaan.
Ngon mukaan matka oli hinnan arvoinen, ja hän saattaisi myöhemminkin tehdä samanlaisen reissun.
Lue myös: ”Jos sua v*tuttaa” – Maria Ohisalolta suorat sanat ulkonäköä arvostelleelle Mikalle
Myöhemmin vaikuttaja on päivittänyt sosiaaliseen mediaan, että hän on itkenyt matkallaan paljon. Ensimmäisinä päivinä itkut tulivat turhautumisesta ja pettymyksestä, kun hän koki, että henkilökunta aluksella oli töykeää eikä hän saanut sopivia sukellustarvikkeita.
Liian suuret räpylät ja liian pieni märkäpuku vaikuttivat sukelluskokemukseen. Ngo joutui valittamaan asiasta ja vaatimaan itselleen parempia välineitä, joista hän oli maksanutkin. Tämän jälkeen henkilökunta näytti suhtautuvan nihkeämmin häntä kohtaan.
Myöhemmin itku tuli onneksi myös positiivisen kokemuksen jälkeen. Nainen näki sukelluksellaan valashain, jonka näkemisestä hän oli haaveillut vuosikausien ajan.