Pohjoismainen Arctic Six -liittouma tiivistää rivejään – Ouluun perustetaan pysyvä sihteeristö

Arktinen alue kiinnostaa nyt laajalti.

Julkaistu:

Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisten yliopistojen muodostama Arctic Six -allianssi vahvistaa toimintaansa perustamalla pysyvän sihteeristön, joka sijoitetaan Oulun yliopistoon. Päätöksen asiasta tekivät yliopistojen rehtorit 18. toukokuuta, ja sihteeristön on määrä aloittaa toimintansa syksyllä 2026.

Tutkimusvararehtori Matti Latva-aho vihjaa geopoliittisesti muuttuneeseen tilanteeseen.

– Oulun yliopiston painotuksissa kokonaisvaltainen turvallisuus ja resilienssi erityisesti pohjoisessa on tehtävämme ytimessä. Näinä aikoina tämä on entistäkin ajankohtaisempaa, Latva-aho toteaa.

– Sihteeristön avulla pystymme rakentamaan ja vahvistamaan yhtenäisiä toimintatapoja ja siten tukemaan rakenteilla kestävämpää ja turvallisempaa pohjoista aluetta tavoittelevaa yhteistyötä, Latva-aho jatkoi.

Lue myös: Sähköautot eivät ratkaise ilmanlaatuongelmaa – hengitämme joka päivä vaarallista ainetta erityisesti kaupunkiympäristössä

Lue myös: DNA:ssa oleva taipumus ennustaa parempaa kognitiivista terveyttä – aivot pysyvät kunnossa vanhanakin

Oulun yliopiston rehtori Arto Maaninen korostaa, että pohjoismaisen yhteistyön vahvistaminen on heille keskeinen strateginen tavoite.

Yhteistyön puitteissa halutaan löytää arktiselle alueelle parhaita mahdollisia ratkaisuja tulevaisuutta ajatellen. Keskiössä tulee olemaan tutkimus, koulutus ja innovaatiot.

Tavoitteena on luoda uusia yhteisiä koulutusohjelmia arktisen alueeseen liittyen. Lisäksi halutaan parantaa pohjoisten alueiden taloudellista kilpailukykyä.

Lue myös: Kokeellinen lääke tuo toivoa keliakiasta kärsiville

Lue myös: Näin aivot puhdistuvat – suomalaiskeksintö mittaa toimintoa

Lähde: Oulun yliopisto