Helsingin Aleksanterinkatu sai jälleen murheellisen uutisen, kun ulkoiluvaatteita myyvä Peak Performance sulkee liikkeensä. Asiasta uutisoi sanomalehti Hufvudstadsbladet.
Aleksanterinkadun ovat aikasemmin jättäneet muun muassa samaa ketjua olevat H&M, Monki ja COS. Myös suomalainen kenkäbrändi Minna Parikka ja laukkubrändi Lumi ovat sulkeneet liikkeensä.
Vuonna 2018 urheiluväline- ja asustevalmistaja Amer Sports osti ruotsalaisen Peak Performance brändin tanskalaiselta muotiyritys IC Groupilta.
Lue myös: Syntyvyys laskee odotettuakin nopeammin – tilastossa myös toinen mielenkiintoinen nytkähdys
Lue myös: Asiantuntija muistuttaa autojen sisälämmittimen oikeaoppisesta käytöstä – 3 yleisintä vahinkoa
Lue myös: Nuorten huumekuolemissa korostuvat usein kaksi asiaa, kertoo OTKES
Lähde: HBL