Kuva: Shutterstock

Suomalaisten on yhä edelleen vaikea puhua rahasta, selviää tuoreesta tutkimuksesta

03.06.2025 10:15 - Nina Turunen / niina.turunen@bauermedia.fi

Suomalaiset kokevat terveydestä puhumisen helpommaksi kuin omasta taloudellisesta tilanteesta.

Suomalaiset kokevat, että rahasta puhuminen julkisuudessa on hyväksyttävämpää kuin aiemmin, mutta lähes kolmannes ei puhu omista raha-asioistaan avoimesti edes läheisilleen, selviää S-Pankin tuoreesta tutkimuksesta.

Reilu puolet tutkimukseen vastanneista arvioi, että rahasta puhuminen on muuttunut hyväksyttävämmäksi. Näin kokevat erityisesti naiset ja nuoret. Mitä nuoremmasta ikäluokasta on kyse, sitä hyväksyttävämpänä julkista puhetta rahasta pidetään.

Viime aikaisella taloudellisella epävarmuudella on ollut kahtia jakava vaikutus suomalaisten rahapuheeseen. Vastaajista joka viides kokee, että viime vuosien yleinen taloudellinen epävarmuus on johtanut avoimempaan rahapuheeseen, mutta joka kymmenes kertoo puhuneensa rahasta aiempaa vähemmän.

- Rahatabu murtuu Suomessa hitaasti. Vaikka julkinen rahapuhe on muuttunut hyväksyttävämmäksi, suomalaisten mielestä on helpompi puhua omasta terveydestä kuin raha-asioista. 75 prosenttia puhuu vähintään melko avoimesti terveydestään ja 68 prosenttia raha-asioistaan, sanoo S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen.

- Tutkimus osoitti, että monille avoin rahapuhe on yhä vaikeaa – ja 11 prosenttia vastaajista ei puhu raha-asioistaan kenenkään kanssa. Taloudellisesti epävarmoina aikoina raha-asioiden kantaminen yksin voi kuitenkin olla hyvin kuormittavaa”, Ronkanen jatkaa.

Oman taloudellisen tilanteen parantuminen helpottaisi rahasta puhumista noin neljäsosa vastaajien mielestä. Lähes puolet suomalaisista on kokenut häpeää rahatilanteestaan, ja noin 14 prosenttia kokee sitä usein. Naisilla häpeä taloudellisesta tilanteesta on yleisempää, sillä heistä näin arvioi yli puolet. Miehistä näin kokee noin 40 prosenttia.

Palkasta sekä säästöistä ja sijoituksista on helpompi puhuaa. Omasta palkastaan puhuu erittäin tai melkoavoimesti noin 65 prosenttia suomalaisista ja veloista 63 prosenttia. Säästöistä ja sijoituksista puhuminen on helpottunut huomattavasti verrattuna vuoden 2017 kyselyyn. Nyt 60 prosenttia suomalaisista koke, että säästöistä tai sijoituksista pystyy puhumaan erittäin tai melko avoimesti.

S-Pankin Talouden Tabut -tutkimukseen osallistui 1042 suomalaista eri ammattiasemista ja tuloluokista. Vastaajat olivat 15-79-vuotiaita ja edustavat väestöä iän, sukupuolen ja maantieteellisen sijainnin suhteen.

Lue myös: Nuoret naiset stressaavat kaksi kertaa miehiä useammin - nämä ovat yleisimmät syyt

Lue myös: Rantalomilta tutut muotiväen suosikkitossut pitävät pintansa myös tänä kesänä

Lähde: S-Pankki

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.