Kuva: AOP

Jokirapu rauhoitetaan valtion vesialueilla - pyyntilupia ei enää heru

17.06.2025 15:15 - Sanni Seppä / sanni.seppa@bauermedia.fi

Jokirapukannat ovat heikentyneet 2000-luvulla.

Jokirapu rauhoitetaan valtion vesialueilla, kertoo Metsähallitus.

Metsähallitus ei enää jatkossa myy ravustuslupia valtion vesistöihin, joissa elää jokirapua. Valtion vesialueilla ravustus jatkuu täplärapuvesistöissä.

Suomen jokirapukannat ovat heikentyneet voimakkaasti 2000-luvulla. Laji kuuluu Suomen alkuperäisiin lajeihin. Laji kärsii rapurutosta ja täpläravun leviämisestä. Täplärapu on vieraslaji, joka levittää rapuruttoa. Jos rapurutto leviää vesistöön, se hävittää jokiravut, mutta täplärapu sietää tautia hyvin.

Jokiravustus on kuitenkin sallittua jatkossakin joillakin Metsähallituksen vuokratuilla vesialuilla. Tällöin vesialue on osa laajempaa järvialuetta, joissa ravustus on järjestetty osakaskuntien toimesta siten, että jokirapukantojen elinvoimaisuuden turvaaminen on huomioitu. 

Lue myös: Yleinen harhaluulo kissoista ei pidä paikkaansa - ethän sorru kesällä kohtalokkaaseen virheeseen

Lue myös: Suomessa tavattujen lintujen lukumäärä nousee 493:sta 496:een

Lue myös: HS: Kolme karannutta biisonia on ammuttu

Lähde: Metsähallitus

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.