Kuva: Shutterstock

Lentoliikenteen työriitaan ei saatu vieläkään sopua

01.07.2025 15:00 - Reija Saarinen / reija.saarinen@bauermedia.fi

Neuvotteluja jatketaan 3. heinäkuuta.

Lentoliikenteen palveluja koskevassa työriidassa ei vielä tänäänkään saatu ratkaisua, kertoo Valtakunnansovittelijan toimisto viestipalvelu X:ssä. 

Julkaisun mukaan neuvotteluja jatketaan torstaina 3. heinäkuuta. 

Ensimmäinen tälle viikolle kaavailtu lakko toteutuu huomenna 2. heinäkuuta ja vaikuttaa tuhansien matkustajien lentoihin, sillä Finnair on ilmoittanut peruvansa noin 100 lentoa.

IAU on ilmoittanut tälle viikolle mahdolliseksi toiseksi lakkopäiväksi perjantain 4. heinäkuuta sekä ensi viikolle maanantain 7. heinäkuuta. Lakkovaroituksia on annettu aiemmin myös päiville 16.,18.,21. ja 23. heinäkuuta.

Alan työehtosopimuksesta on neuvoteltu nyt useiden kuukausien ajan tuloksetta, minkä seurauksena IAU on järjestänyt jo lukuisia työnseisauksia.

Tähän mennessä Finnair on joutunut perumaan lakkojen takia noin 1000 lentoa. Peruutukset ovat vaikuttaneet noin 80 000 matkustajaan.

Lue myös: Finnair peruu useita lentoja keskiviikolta

Lähde: X

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.