Poliisi otti kiinni väkivallalla uhanneen oppilaan – tekoa ei oltu suunniteltu

Janakkalan Tervakosken yhteiskoululla koettiin poliisitehtävä, kun koulun oppilas uhkasi muita muovisella terävällä esineellä.

Julkaistu:

Janakkalan Tervakosken yhteiskoululla koettiin tiistaina 10. helmikuuta poliisitehtävä, kun koulun oppilas uhkasi muita väkivallalla kesken koulupäivän. 

Poliisi sai hälytyksen paikalle kello 12.24. Tilanne herätti huolta kouluyhteisössä, mutta poliisin mukaan kukaan ei loukkaantunut tapahtuneessa.

Poliisin tietojen mukaan alle 15-vuotias poika oli pitänyt kädessään muovista terävää esinettä. Hän oli uhannut sillä muita, mutta ei kuitenkaan vahingoittanut ketään. 

Lue myös: Useita partioita hälytettiin koululle – alle 15-vuotias nuori otettu kiinni

Lue myös: Lapsi hyökkäsi opettajan kimppuun tamperelaiskoulussa

Poliisi otti pojan haltuunsa koulun pihalta, ja kohtaaminen sujui rauhallisesti ilman vastarintaa.

Hämeen poliisi on kirjannut tapauksesta rikosilmoituksen nimikkeellä laiton uhkaus. Esitutkinta ei kuitenkaan etene syyteharkintaan, koska epäilty on alle 15-vuotias eikä näin ollen rikosoikeudellisessa vastuussa. 

Lue myös: Suomalaisten opettajien arki on helvettiä – koulunkäyntiavustajan teksi leviää Facebookissa

Lue myös: Koululaisten turvattomuuden tunne on lisääntynyt – tutkimustulokset koulukiusaamisesta hälyttäviä

Poliisi selvittää parhaillaan teon motiivia. Tämänhetkisen tiedon mukaan teon taustalla ei ole kiusaamista, eikä tekoa oltu suunniteltu pidempään.

Tapausta käsittelee poliisin moniammatillinen Ankkuritiimi, joka tarjoaa nuorelle ja hänen perheelleen tukea ja apua. Poliisi on ilmoittanut, että tapauksen tiedotus päätetään tähän alaikäisen oppilaan a hänen läheistensä yksityisyyden suojelemiseksi.

Lähde: Poliisi