Yle: Hallitus sallii suden metsästyksen

Susia saa jatkossa metsästää.

Julkaistu:

Harva eläin kotimaisessa luonnossamme herättää yhtä voimakkaita tunteita kuin susi. Osa pelkää ja vihaa niitä sydämensä pohjasta, osa sympatiseeraa yhä ahtaammaksi käyvien asuinsijojen piinaamaa eläintä ja haluaisi suojella niitä.

Loputon kiistakapula onkin vuodesta toiseen se, pitäisikö rauhoitetun suden metsästys sallia, että pahimmillaan ihmisten pihoihin tulevat eläimet saataisiin karkotettua takaisin metsiin.

Lue myös: Autoilija törmäsi suteen Maalahdessa – susi kuoli

Lue myös: Metsästäjä ampui koiransa kimppuun hyökänneen suden – epäillään nyt rikoksesta

Yle kertoo, että nyt hallitus on tehnyt asian suhteen päätöksen, ja metsästyslakiin on tulossa muutos. Tulevan tammikuun ensimmäisestä päivästä alkaen susien kannanhoidollinen metsästys sallitaan.

Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah kertoi tietotustilaisuudessaan torstaina, että tavoitteena on sallia jopa 65 suden kaataminen.

Lue myös: Toimi näin, jos kohtaat suden – asiantuntija jakaa vinkkinsä

Lue myös: Koiraa omistajansa sylistä tavoitellut susi lopetettiin Lopella

– Hallitus ottaa vakavasti kansalaisten kasvaneet huolet susiin ja suurpetoihin liittyen.

Aluekohtaiset metsästyskiintiöt säädettäisiin tulevaisuudessa maa- ja metsätalousministeriön asetuksella, ja suden rauhoitus- ja metsästysajoista määrää valtioneuvoston asetus.