Playboy-moguli Hugh Hefner oli kaikkien aikojen naistenmies – katso nostalgiset kuvat vuodelta 1973

70-luvulla Hefner pyöritti Playboy-bisnestä – ja puputyttöjä – tiuhaan tahtiin.

Julkaistu:

Kerroimme aiemmin tänään Playboy-legenda Hugh Hefnerin kuolemasta. Playboy-lehden perustanut mies kuoli kotonaan rauhallisesti 91-vuotiaana.

Hefner julkaisi ensimmäisen Playboy-numeron joulukuussa 1953. Lehden keskiaukeamalla oli värillinen alastonkuva näyttelijälegenda Marilyn Monroesta. Playboy sisältää naisten alastonkuvia sekä novelleja, julkisuuden henkilöiden haastatteluja ja asia-artikkeleita.

Playboyssa on poseerannut myös useita suomalaisnaisia; rohkeissa otoksissa on nähty muun muassa Katariina Souri ja Linda Lampenius. Lampenius on ainoa suomalainen, joka on ollut lehden kannessa.

Vuonna 1973 Hefner pyöritti Playboy-bisnestä tiuhaan tahtiin. Samalla vuosikymmenellä tuli tunnetuksi myös Playboy-kartano, mistä toimittajat kiinostuivat sen vuoksi, että Hefnerillä tuntui olevan suuri määrä kumppaneita.

Voit katsoa vuonna 1973 otetut kuvat Playboy-legendasta alapuolelta.

(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
(Kuva: AOP)
Hugh Hefner kuoli 91-vuoden iässä.
Hugh Hefner kuoli 91-vuoden iässä. (Kuva: AOP)

Lue myös: Näyttelijäkaunottaren tyyli pisti hieraisemaan silmiään – ei ollutkaan housuja lainkaan!

Lue myös: Mikä seksikäs kaunotar! Fergien verkkomekko ei turhia peitellyt, katso