Kuva: Shutterstock

Petunia kruunattiin maailman rumimmaksi koiraksi: 'Hän on lempeä sielu, joka rakastaa muita.'

11.08.2025 16:15 - Nina Turunen / niina.turunen@bauermedia.fi

Karvaton Petunia on ranskanbuldoggisekoitus.

Maailman rumin koira -kilpailu käytiin viime viikolla Yhdysvalloissa Kaliforniassa. Kilpailun voittajaksi kruunattiin karvaton ranskanbuldoggisekoitus Petunia, kertoo People-lehti. Kalifornian Santa Rosassa järjestetyssä kilpailussa oli tänä vuonna osallisena noin kymmenen koiraa.

2-vuotias Petunia sai palkinnoksi 5000 dollaria, sponsorisopimuksen ja maailman rumin koira -tittelin. 

Omistaja kertoo, että Petunia on rescue-koira, joka pelastettiin huonoista oloista kodin takapihalta. Hänen mukaansa Petunia on lempeä sielu, joka rakastaa muita koiria, kissoja ja ihmisiä.

Voit katsoa julkaisun alta. Jos julkaisu ei näy, näet sen tästä.

Maailman rumin koira -kilpailu on järjestetty lähes 50 vuotta. Se on kevytmielinen kilpailu, jonka kerrotaan juhlistavan epätäydellisyyksiä, jotka tekevät kaikista koirista erityisiä ja ainutlaatuisia. Järjestäjien mukaan monet kilpailijoista on pelastettu turvakodeista ja pentutehtaista, mikä auttaa lisäämään tietoisuutta lemmikkien adoptoinnista.

Lue myös: Kolme postin työntekijää pyöräilee Saksasta napapiirille - lastina kirjeitä joulupukille

Lue myös: Foreca: Suomeen tulossa tavallista lämpimämpi syksy

Lähde: People

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.