Kuva: All Over Press

Kolme postin työntekijää pyöräilee Saksasta napapiirille - lastina kirjeitä joulupukille

10.08.2025 13:15 - Nina Turunen / niina.turunen@bauermedia.fi

Mukana on myös Pyhän Nikolauksen oma toivelista.

Kolme postin työntekijää on aloittanut 3000 kilometrin mittaisen matkan Saksasta Rovaniemellä sijaitsevaan Joulupukin kylään, kertoo brittiläinen Independent-lehti.

Pyöräilijät lähtivät liikkeelle Saksan St. Nikolauksen kylästä ja matkustavat pohjoiseen tuodakseen joulupukille osoitettuja kirjeitä ja joululahjatoivelistoja. Saksan, Tanskan ja Ruotsin läpi kulkeva matka kestää noin kaksi viikkoa.

Kolmihenkinen ryhmä kuuluu Deutsche Postin vapaaehtoisiin, jotka vastaavat lasten kirjeisiin ympäri maailmaa.

St. Nikolauksen kylä on yksi Saksan seitsemästä jouluaiheisen nimen omaavasta paikasta. Kaikki niistä saavat kirjeitä, jotka on osoitettu joulupukille tai Pyhälle Nikolaukselle, joka on saksalaisessa joulunvietossa tärkeä hahmo. Kirjeitä saapuu vuosittain yli 30 000.

Tänä vuonna Pyhä Nikolaus luovutti oman toivelistansa pyöräilijöiden matkaan. Hän toivoo saavansa vastauksen joulupukilta Suomesta.

Lue myös: Lapin poliisilaitos jakoi hupaisan näyn Instagramissa - "Liekö poroilla tauko rantalentopallosta"

Lue myös: Maailmankuulu rakkaustarina esitettiin Virossa ajoneuvoilla ja työmaakoneilla

Lähde: Independent

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.