Kuva: Petri Aho

Johannes Brotherus käy terapiassa bänditovereidensa kanssa: "Olemme ottaneet ennaltaehkäisevän otteen"

28.10.2025 22:15 - Reija Saarinen / reija.saarinen@bauermedia.fi

Bortherus avaa perjantain Vain elämää -jaksossa muun muassa sitä, miten tärkeitä Kuumaa-yhtyeen jäsenet hänelle ovat.

Kuumaa on yksi Suomen suosituimmista yhtyeistä. Se on palkittu muun muassa kolmena peräkkäisenä vuonna Vuoden yhtyeen Emmalla. Sen lisäksi yhtyeen kappaleita on striimattu yli 250 miljoonaa kertaa.

Lähes kymmenen vuotta sitten perustetun yhtyeen solistina toimii Johannes Brotherus, joka on mukana myös kuluvalla Vain elämää -kaudella. Perjantaisessa jaksossa Bortherus avaa muun muassa sitä, miten tärkeitä bänditoverit, Aarni Soivio sekä Jonttu Luhtavaara hänelle ovat.

- Koko bändi on lähtenyt siitä, että meillä on tarve olla yhdessä ja tykkäämme tehdä musiikkia. Ystävyys on juttumme kulmakivi. He ovat parhaat ystäväni. Ensi vuonna tulee 10 vuotta aloittamisestamme. Olemme aloittaneen teini-iän jälkilämmöillä, olemme kasvaneet aikuisiksi yhdessä. He ovat nähneet minun kaikkia hetkiäni ja minä heidän. He ovat uskomattoman tärkeitä tyyppejä minulle, Brotherus sanoo tiedotteen mukaan perjantain jaksossa.

Bortherus kertoo myös, että yhtye haluaa pitää kiinni siitä, ettei bändi kaadu ainakaan kommunikaatiohaasteisiin. Siksi he käyvät yhdessä terapiassa. 

- Käymme yhdessä terapiassa jatkuvasti. Täällä on puhuttu puhumattomuudesta ja miten myrkyllistä se voi olla ihmissuhteille, olemme ottaneet ennaltaehkäisevän otteen siihen. Haluan tehdä tuota juttua heidän kanssaan tappiin saakka, ja opettelemme toistemme kaikkea ja kehitämme vuorovaikutusta, Brotherus sanoo.

Lue myös: KUUMAA-yhtye oli vuonna 2024 eniten keikkalippuja myynyt pohjoismaalaisyhtye

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.