Tangokuningasvuottaan lopettelevan Veeti Tikkasen vuosi on ollut kiireinen. Keikkoja on kertynyt kaiken kaikkiaan noin sata.
Vuoteen on mahtunut myös paljon yhteisiä hetkiä avopuolison, Kultaisen harmonikan muutama vuosi sitten voittaneen Ronja Pehkosen kanssa.
Ronja nimittäin soittaa samassa Doré-orkesterissa, joten pariskunta ei elä arkea vain kotona, vaan myös tien päällä.
Veeti kehuu kumppaniaan kapellimestariksi, joka pitää langat käsissä. Hän on bändin liideri ja hoitaa myös nuotit. Kaiken kaikkiaan samassa bändissä työn tekeminen on vain hyvä asia.
Lue myös: Katja Ståhl ja Mikko Kekäläinen juontavat Tangomarkkinoiden Laulukilpailun Finaalin
– Kaikista paras tilanne, kun saadaan yhdessä tehdä. Muuten toinen olisi tuolla keikalla ja toinen tuolla. Nyt saadaan olla yhdessä, mies summaa.
Keikkabussissa ei synny ainakaan riitaa ajovuoroista.
–Ronja tykkää ajaa, Veeti ilmoittaa.
Moni voisi miettiä, että onko nainen bändissä jonkinlainen jarru bändin sällien typerälle pieruhuumorille.
Veeti näyttää kummeksuvan koko juttua.
-Ehkä me miehet ollaan niin fiksuja, että huumorin taso on tietyllä levelillä. No, oikeasti näihin töihin suhtaudutaan nykypäivänä aika ammatillisin ottein, hän kiertää.
Sormuksesta on puhuttu
Vaikka pari asuu avoliitossa, sormusta ei vielä ole.
Se ei silti tarkoita, etteikö asiasta olisi puhuttu.
– Elämä mullistui tangokuninkuuden vuoksi sillä tavalla, että tässä on ollut adaptoitumista kaikkeen. Mutta kyllä me tunnetasolla olemme sielunpuolikkaita toisillemme, koemme olevamme ne oikeat. Paljon olemme kyllä siitäkin (kihloista) puhuneet.
Veeti ja Ronja ovat tehneet hiljattain ison muutoksen omassa arjessaan. Veeti asui Helsingissä seitsemän vuotta, mutta on muuttanut rakkaansa kanssa takaisin Lappeenrantaan kotiseuduilleen.
– Molemmat ollaan maalta kotoisin. Kun on vapaita, niin haluaa viettää ne rauhallisessa, luonnonläheisessä paikassa. Tykkäämme kalastaa ja liikkua luonnossa.
Omakotitalokin on haaveissa sitten joskus.
Tangokuningasvuosi päättyy heinäkuussa, kun seuraavat tangokuninkaalliset kruunataan. Veeti ei puhu vuodesta haikeana, vaan kiitollisena. Hän sanoo tulleensa mukaan isosti nollasta, ja siksi kaikki on tuntunut plussalta.
Pettymyksiäkään ei ole tullut vastaan. Kun miestä pyytää kehittämään yli 40-vuotista tango-organisaatiota, sieltä tuleekin melkoisen upea idea vastaan.
-Saa käyttää mut ei oo pakko hei, Veeti heittää.
Mies nimittäin näkee Tangomarkkinoissa mahdollisuuksia vuoden ympäri. Hän nostaa esiin ajatuksen siitä, että tangoa voisi olla näkyvämmin esillä muinakin vuodenaikoina kuin kesällä.
– Lisää tangoa ympäri vuoden. Vaikka Tangomarkkinoiden joulukonsertti Ylen kanssa, Veeti ideoi.
Kuva: JT Tuomela