Huijauspuheluissa yleistyy uusi ilmiö

Huijareilla on jälleen uudenlainen lähestymistapa.

Julkaistu:

Nordea varoittaa uudenlaisesta huijaustavasta, joka tuntuu yleistyneen. Tiedotteen mukaan pankin nimissä soittavat huijarit pyrkivät nyt asentamaan uhrin laitteelle etähallintaohjelman.

Kyseinen huijaustapa on ollut jo pidempään yleinen Ruotsissa, mutta näyttää nyt levinneen myös Suomeen.

– Etähallintayhteyden avulla rikolliset pääsevät käsiksi uhrin laitteella oleviin ohjelmiin ja tietoihin. Lisäksi uhri yritetään saada kirjautumaan verkkopankkiin etähallinnan aikana, jolloin rikolliset pääsevät esimerkiksi luomaan maksutapahtumia yhdessä uhrin kanssa, kertoo Nordean petostorjunnan asiantuntija Sara Helin.

Lue myös: Nyt huijataan kukkalähetyksillä, varoittaa poliisi

Nordea muistuttaakin, ettei omalle puhelimelle tai tietokoneelle tule ladata mitään etähallintaohjelmia. Mikäli puhelussa tällaista pyydetään, kannattaa puhelu lopettaa heti. On myös hyvä ottaa yhteyttä omaan pankkiin, jotta voi varmistua siitä, ettei pankkiasiointi ole vaarantunut.

Helin kehottaa myös pysymään rauhallisena, mikäli saa puhelun, jossa kerrotaan epäilyttävästä tilitoiminnasta.

Lue myös: Yli 80 prosenttia suomalaisista välttelee puheluihin vastaamista – sille on yksi selkeä syy

– Jos kyseessä on pankin oikea yhteydenotto ja pankkitunnuksesi on esimerkiksi vaarantuneet tietojenkalastelun seurauksena, pankkitunnukset voidaan pankin toimesta sulkea ja voit olla sen jälkeen itse yhteydessä asiakaspalveluun verkkopankkitunnusten uusimiseksi. Jos soittaja pyytää sinua kertomaan verkkopankkitunnuksesi puhelimessa, lataamaan etähallintaohjelman tai siirtämään rahasi pois tileiltäsi ”turvaan”, on kyseessä huijaus. Sulje puhelin ja ilmoita asiasta pankkiisi, Helin kertaa.

Lähde: Nordea