Miksi toinen hyönteinen ällöttää ja toinen kiehtoo? Nyt suomalaisten ötökkäpelkoja selvitetään

Tutkijat haluavat selvittää, miksi suomalaiset reagoivat hyönteisiin niin voimakkaasti.

Julkaistu:

Hyönteiset herättävät suomalaisissa voimakkaita tunteita laidasta laitaan. Osa kokee ötökät vastenmielisiksi ja pelottaviksi, kun taas toiset pitävät niitä kiehtovina ja jopa kauniina. 

Nyt tutkijat haluavat selvittää tarkemmin, mistä nämä tunteet syntyvät ja miksi jotkut hyönteiset herättävät voimakkaampia reaktioita kuin toiset.

Oulun yliopisto ja Helsingin yliopisto ovat käynnistäneet uuden Tökkää ötökkää! -kyselyn, jossa kartoitetaan suomalaisten suhtautumista erilaisiin hyönteisiin. Kysely on osa tutkimushanketta, jota rahoittaa Koneen Säätiö.

Lue myös: Tutkimus: yksi syöpä yleistyy Suomessa nopeasti – erityisesti nämä ihmiset riskissä

Lue myös: Terveysvalmentaja juo kaksi lasillista omaa virtsaansa päivittäin – kaikki alkoi hyttysenpuremasta

Kyselyssä vastaajille näytetään kuvia erilaisista hyönteisistä, ja heidän tehtävänään on arvioida niitä numeroasteikolla. Arvioinnissa keskitytään esimerkiksi siihen, kuinka kiinnostavalta, miellyttävältä tai epämiellyttävältä hyönteinen näyttää ensisilmäyksellä. Vastaaminen onnistuu helposti puhelimella eikä vaadi minkäänlaista ennakkotietoa hyönteisistä.

Tutkijoiden mukaan hyönteiset nähdään usein joko ärsyttävinä tuholaisina tai luonnolle tärkeinä pölyttäjinä, mutta niiden valtavaa monimuotoisuutta ei juuri pysähdytä ajattelemaan. 

Professori Heikki Helanterä kertoo, että tutkimuksessa halutaan ymmärtää erityisesti sitä, miten ensivaikutelmat syntyvät ja miten ne vaikuttavat ihmisten suhtautumiseen luonnonsuojeluun.

Lue myös: Taivaalla sahaava lentokone herättää huomiota ympäri Suomea – tästä on kyse

Lue myös: ”Linda Lampenius ei soittanutkaan livenä” – soitto soi, vaikka Lampenius juoksi viulu kädessä

Tutkimusryhmän mukaan tieto voi auttaa kehittämään ympäristökasvatusta ja lisäämään kiinnostusta luonnon monimuotoisuuteen. Jos ihmiset ymmärtävät paremmin hyönteisiä ja niiden merkitystä luonnossa, myös niiden suojeluun voidaan suhtautua myönteisemmin.

Kysely on vapaaehtoinen ja anonyymi, ja siihen vastaaminen vie vain muutaman minuutin. Samalla vastaajat voivat halutessaan osallistua myös hankkeen tiedeviestintään niin sanottuina ötökkälähettiläinä. 

Kysely on avoinna alkusyksyyn asti osana Ötökkäakatemia-verkoston toimintaa.