MTV: ”Jos et ole hiljaa…” – koirien terveysongelmista puhuminen aiheuttanut uhkailua ja solvaamista

Kaikki koiraharrastajat eivät myönnä rotujen ongelmia.

Julkaistu:

Asian ytimessä.doc: Sairaiksi jalostetut -dokumentissa Kaisa Lehtola ja Jenna Lehtonen kertovat omilla kasvoillaan koirapiirien ikävästä suhtautumisesta koirien terveysongelmista puhumiseen. Asiasta uutisoi MTV.

Lehtola ja Lehtonen kertovat joutuneensa muun muassa uhkailujen ja solvaamisen kohteeksi.

Lue myös: Maailman kiltein koira? Videomateriaali koirahyökkäyksestä järkyttää ruotsalaisdokumentissa

Lue myös: Tänään tv:ssä: Elmo-koira kiidätetään sokkitilassa sairaalaan – omistaja kertoo herkän tarinan

Lehtola on puhunut avoimesti welsh corginsa Mangon sekä edesmenneen Tuutin terveysongelmista.

Lehtonen puolestaan on kertonut cavalierkingcharlesinspanielinsa Sukan terveydellisistä haasteista ja puhunut yleisemminkin koiramaailman epäkohdista podcastissaan.

Lehtonen kertoo dokumentissa, että koiramaailmassa lakimiehillä ja poliiseilla uhkailu on hyvin tyypillistä.

Molemmat vahvistavat, että erityisesti suoraan julkisesti terveysongelmista puhuminen saa aikaan ikävän vastaanoton.

Naisten mukaan toiminnan ulkopuolelle sulkeminen on tavallinen vaientamiskeino. Sosiaalisen median roturyhmistä tulee kenkää, ja sen jälkeen tehdään aloituksia joissa ulos heitetystä puhutaan ilman, että hän pääsee osallistumaan keskusteluun.

Myöskään rotuyhdistyksiin ei välttämättä huolita jäseneksi.

Klinikkaeläinhoitajana työskentelevä Lehtola kertoo, että hänen ammattitaitoaan on keskusteluissa kyseenalaistettu. Hän tietää erään kasvattajan kehottaneen kasvattiensa omistajia boikotoimaan hänen työpaikkaansa.

Lehtola kertoo olleensa yhteydessä Tuutin kasvattajaan, kun koira alkoi oireilla.

Lue myös: Nuoleeko koirasi tassujaan? Se voi olla merkki vakavammasta

Lue myös: Tutkimus: Koiran ja omistajan sydämenlyönnit peilaavat toisiaan – hyväksi molempien terveydelle

– Kerroin, mikä tilanne koiralla on ja, että hän ei ole terve. Sain kehotuksen mennä lenkille metsään, jolloin luusto ei rasittuisi niin paljon. Tämän jälkeen kasvattaja sanoi minulle, ”jos et ole hiljaa, teen tästä jutun eteenpäin vietäväksi” ja poisti minut Facebook-kavereistaan, Lehtola sanoo.

Koiramessuilla hän joutui vartijoiden mukana takatiloihin, jossa hänen tavaransa tarkastettiin. Vartijoiden mukaan heillä oli epäily syystä, miksi Lehtola oli messuilla.

Lopulta tilanne päättyi hyvin ja vartijat pahoittelivat tapahtunutta.

Molemmat naiset uskovat jyrkän suhtautumisen taustalla olevan sen, että rotuharrastus on monille valtavan suuri osa identiteettiä. Kun terveysongelmista puhutaan, se koetaan henkilökohtaisena ja siitä seuraa puolustusreaktio.

– Moni kasvattaja on tavallaan uhrannut ja omistanut koko elämänsä tietylle rodulle. Todennäköisesti se on vaan tosi vaikea paikka myöntää, että siellä on niitä ongelmia ja että on epäkohtia ja se terveys ei ole hyvä, eikä jalostus ole onnistunutta, sanoo Lehtola.

Lue myös: Tutkijat uskovat: Koiran antamilla pusuilla yllättävä terveysvaikutus

Lue myös: Koiran omistaminen voi ennaltaehkäistä lapsen ahdistuneisuutta

Lehtonen on samaa mieltä:

– Kun on vimmaisesti uskonut johonkin ja joku tuo siihen uutta tietoa, joka kumoaa sen sun uskomuksen, niin ihmismieli toimii näin, komppaa Jenna. Sitten ensimmäinen reaktio on se, että menee tunteisiin ja tulee tällainen siilipuolustus.

Asian ytimessä.doc: Sairaiksi jalostetut -dokumentti on katsottavissa MTV Katsomossa.