Rassaako jouluruuhka? Kauppiaat kertovat, koska on rauhallisinta tehdä joulun ruokaostokset

S-ryhmä kertoo, milloin kaupoissa on pahin ruuhka.

Julkaistu:

Kaupoissa käy perinteisesti joulun alla valtava vilske.

Ruokaostokset, koristelut ja viime hetken lahjahankinnat saavat ihmiset sankoin joukoin liikkeelle.

Lue myös: Tutkimus selvitti paikat, jotka laukaisevat helpoiten paniikkikohtauksen

Lue myös: Miten rentoutua ruuhkabussissa? 5 helppoa vinkkiä

S-ryhmän kaikkien ketjujen myymälät (Prisma, S-market, Sale, Alepa) palvelevat joulua edeltävinä päivinä laajoilla aukioloajoilla. Monilla paikkakunnilla on myös vuorokauden ympäri auki olevia myymälöitä.

S-ryhmän päivittäistavarakaupan johtaja Antti Oksa kertoo joulun vilkkaimpien myyntipäivien olevan aiempien vuosien perusteella aattoa edeltävät maanantai ja tiistai.

Lue myös: Nämä ovat ennusteiden mukaan joululiikenteen vilkkaimmat päivät

Lue myös: Video: Poliisi tallensi taksikuskin törttöilyn Helsingin keskustassa – ”kortti hyllylle”

– Jos haluaa asioida väljemmin, kannattaa ajoittaa ostokset rauhallisemmille hetkille: esimerkiksi sunnuntai 21.12. on ennustettu joulun alla rauhallisimmaksi ostospäiväksi. Täsmävinkkinä mainittakoon kellonaikoina ennen aamuyhdeksää ja iltayhdeksän jälkeen. Sunnuntaiaamuksi myös täydennämme myymälät varastoltamme, joten se on siinäkin mielessä oiva ostospäivä

S-ryhmän tiedote kertoo myös muina päivinä aamun varhaisempien ja illan myöhäisempien tuntien olevan iltapäivän ruuhkia rauhallisempia ostosajankohtia.