Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta, 35, kertoo Instagram-tilillään, että hänestä on tehty huoli-ilmoitus.
– Sosiaalitoimesta hei, teistä on kirjattu ilmoitus liittyen A-studioon, lukee päivityksessä olevassa lainauksessa.
Lue myös: Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on eronnut
Virta esiintyi viime viikon maanantaina A-studiossa yhdessä perussuomalaisten kansanedustaja Wille Rydmanin kanssa. Lähetys on saanut runsaasti huomiota Virran ja Rydmanin kiivassanaisen keskustelun vuoksi.
– Ihmiset, ettekö ymmärrä, miten arvokasta ja kiireistä työtä sosiaalityöntekijät tekevät auttaessaan aikuisia, lapsia, nuoria, joilla on hätä? Virta kirjoittaa julkaisussaan.
Virta jatkaa sanomalla, että samaan aikaan poliisia kuormittavat hänelle eri kanavissa lähetettävät roskaviestit, joista hän liittää esimerkin videolleen. Kuvakaappauksesta on sutattu lähettäjän nimi ja profiilikuva, mutta viesti on luettavissa:
– Kannattaa kävellä kadulla varoen. Kätemme ovat pitkät. Kyllä yhden räkyttäjän suu saadaan tukittua.
Lue myös: ”Syön raakaa lihaa” – raskaana olevasta Maria Nordinista tehtiin huoli-ilmoitus
Virta sanoo, ettei hänestä tarvitse pitää, mutta viranomaisten kuormittaminen kiusaamis- ja painostamisyrityksillä on pois niiltä suomalaisilta, jotka oikeasti tarvitsevat apua.
– Koitetaan nyt vain mahtua tähän samaan kotimaahan vaikka poliittisesti ollaankin ehkä eri mieltä? Okei? Virta vetoaa.
Monet Virran seuraajista osoittavat hänelle sympatiaansa:
– Uskomatonta että joku kehtaakin kuormittaa jo valmiiks kuormittuneita työntekijöitä perättömillä ilmoituksilla. Ihan kuin ei heillä olisi jo valmiiksi kädet täynnä työtä. Kaikki tämmönen on pois niiltä jotka oikeasti sitä apua tarvii. Herää myös kysymys onko näillä kiusailmoituksien tekijöillä itsellään kaikki ihan kunnossa vai onko tarve huoli-ilmoitukselle?
– Mitä helvettiä ihmiset? Nyt on kyllä ihan hemmetin sairasta. Välillä hävettää olla suomalainen kun jotkut on vaan niiin tyhmiä.
– Suomalaiset miehet suojelevat naisia… Paitsi niitä joista eivät pidä. Tuokin kommentti todistaa jälleen kerran, että kyllä; kaikki miehet. Nostan hattua sille ettet peräänny kaiken tuon paskan keskellä.
– Toi on ihan käsittämätöntä. Mä en ole ymmärtänyt miten paljon poliitikkona joudut kärsimään tollasten pölvästien takia. Suoria uhkauksia. Mutta hyvä että laittavat omalla nimellä.
– Meillä täällä sotessa olisi oikeitakin töitä.
– Voi huokaus! Voimia sinulle tähän kaikkeen, voimia kaikille omaan työhön ja muuhun tärkeään.
Myös vastustajia löytyy:
– Sofia on selvästi epävakaa ihminen.
– Tiedoksi, sinä kuormitat nyt suurta osaa ihmisiä jotka ymmärtävät, että käytöksesi on teiniangstia, häiriöistä, vai olenko ainoa tätä mieltä? En, näin sanoo useampi asiantuntijakin, jotka työkseen kirjoittavat lausuntoja.
– Ei tuollainen käytös mitä Sofia Virta edustaa ole enää normaalia, kun kansanedustajan pitäisi kyetä sivistyneeseen dialogiin, mistä hänen esiintymisensä on niin kaukana kuin olla voi! Mutta ei hätää, apu on yhtä lähellä kuin lähin puhelin! Joskus se ensimmäinen soittokin saattaa käynnistää kehityskulun jonka päästä paistaa jo valo!
– Eihän tästä ole kauaa, kun vasemmistolaiset oikein kehoitti porukalla tehtailemaan huoli-ilmoituksia Purrasta? Sekö ei ollut resurssien haaskaamista?