Uusi suomalaissarja sukeltaa alamaailman ilmiöihin – ensimmäisessä jaksossa aiheena Alfa-PVP

Sarja alkaa Ruudussa torstaina.

Julkaistu:

Ruudussa alkaa tulevana torstaina 20. marraskuuta uusi sarja, joka kantaa nimeä Immun ilmestyskirja. Sarjassa Mika ”Immu” Ilmén ja Kenneth ”Kentsu” Eriksson reissaavat alamaailman ilmiöiden perässä muun muassa Ruotsiin, Espanjaan ja Viroon.

Tiedotteen mukaan sarjassa kuullaan paitsi asiantuntijoiden faktat rikollisuudesta, myös synkkien tarinoiden inhimillinen puoli.

Lue myös: "Peukku" näkyy Helsingin poliisin ja ensihoidon työssä päivittäin: "Aiheuttaa vakavia psyykkisiä oireita"

Sarjan ensimmäisessä jaksossa aiheena on Suomessa voimakkaasti yleistynyt muuntohuume Alfa-PVP. Jaksossa Ilmén muun muassa tiedustelee Tullin valvontajohtaja Hannu Sinkkoselta syitä siihen, miten Alfa-PVP yleensä Suomeen päätyy.

Lue myös: Poliisi teki Suomen ensimmäisen Lean-huumeen takavarikon – tällainen "valmiste" on kyseessä

– On montakin yleistä tapaa: matkustajien mukana Baltian maista, postilähetyksenä tai rahtilähetyksenä rekoilla. Nykyään tuodaan myös raaka-aineita, joiden maahantuonti on sallittua, Sinkkonen sanoo.

Sinkkosen mielestä uudenlaisella lainsäädännöllä huumeongelmaa saataisiin ehkäistyä tehokkaasti. 

– Muuntohuumeita tulee koko ajan uusia siihen asti, kunnes me kehitetään lainsäädäntöä sillä tavalla, että me pystytään estää niiden maahantulo ennen kuin ne on luokiteltu huumausaineiksi. Se on keskeinen asia, mikä yhteiskunnan tulis huomata. Jos me halutaan puuttua tähän ongelmaan, niin meidän pitää muuttaa lainsäädäntöä. Muuten meille tulee koko ajan entistä vaarallisempia muuntohuumeita. Ei se tähän Alfa‑PVP:hen lopu.