Hei sinä ihana, lue täältä pieni lista yrityksistä, joita voit auttaa NYT!

20.03.2020 07:39 - Emilia Parkkonen

Mietiskelin tuossa mitä voisin tehdä auttaakseni tässä tilanteessa? Pesen käsiäni, pysyn karanteenissa ja kaukana ihmisistä, se on selvää. Mutta mitä muuta? Koska minulla on blogi, jonka kautta voin mahdollisesti tavoittaa monia, monia ihmisiä, päätin tähän hätään kysellä seuraajiltani ja läheisiltäni nostoja pienyrityksistä, jotka voin nostaa näkyville blogiini. Nyt jos koskaan saa kuluttaa luvan kanssa! Jos yksikin teistä lukijoista toimii luettuaan postaukseni, olen maailman onnellisin.

HUOM! Listalla siis omien seuraajieni ja läheisteni nostoja, joita keräsin viikon aikana Instagramini kautta. Tässä on vain murto-osa pienyrittäjistä yleisesti. Jos tarvitaan lisää nostoja, niitä voi laittaa minulle Instagramissa dm:llä ja rakennan tarvittaessa uuden postauksen.

VAATTEET JA ASUSTEET

Nyt jos koskaan on aikaa löytää uusi, oma tyyli! Anna suomalaisille designereille tukesi ja tilaa nettikaupasta piristystä itsellesi tai ystävällesi!

Sieväshop https://www.sievashop.fi/

Ipanainen https://www.ipanainen.fi/fi

Pihka Collection https://www.pihkacollection.fi/

Routa Design https://www.routadesign.com/verkkokauppa

ASKARTELU + HARRASTUKSET

Voi niitä, jotka joutuvat viettämään esimerkiksi syntymäpäiviään eristyksissä. Mitä jos yllätettäisiin heidät ihanilla koristuksilla ja juhlan tunnulla? Tai hankittaisiin välineet uuteen harrastukseen?

Pop-up kemut https://www.popupkemut.fi/

Mimii Creative https://www.mimiicreative.com/

Papershop https://papershop.fi/

Script Creative https://www.scriptcreative.fi/

SISUSTUS

Nyt jos koskaan voi keskittyä kotiin ja hankkia sinne juuri niitä asioita, mitä on suunnitellut jo pitkään. Uusi sisustus, parempi mieli, vai miten se meni?

Gauhar https://www.gauharhelsinki.com/fi

Aza’s handmade https://azashandmade.com/

KAUNEUDENHOITO

Lahjakortit, lahjakortit ja lahjakortit. Siinä taikasana, joka voi pelastaa monet tekijät pulasta. Nyt on aika hankkia hemmottelua, tulevaisuutta varten!

Olet ihana https://www.oletihana.fi/

Wonder Spa https://www.wonderspa.fi/

Sköna Clara https://www.skonaclara.com/index_fi.html

Charmonie Spa https://www.charmoniespa.fi/

Kauneuspalvelu Magdalena https://www.kauneuspalvelumagdalena.com/

Neea Kuurne https://www.instagram.com/neeakuurne/?hl=fi

RAVINTOLAT + KAHVILAT

Väinö Kalliosta take away -lounaat, Moroccossa sama homma. Wanha Pehtoori kuljettaa kotiin ehtaa kotiruokaa ensi viikosta alkaen! Kaikista näistä saa ihania herkkuja mukaan <3

Ravintola Väinö Kalliohttps://www.vainokallio.fi/

Kahvila Marocco https://kahvilamarocco.fi/

Ravintola Wanha Pehtoori http://wanhapehtoori.org/

Rönttösrouva http://www.ronttosrouva.com/

Cafe Succès https://www.facebook.com/cafesucces

MUUT

Thirsty Bear Wines https://www.thirstybear.fi/ - Olisiko nyt aika kokeilla jotain uutta? Alkosta löytyy!

Days agency http://daysagency.fi/ - Kaksi huippumimmiä toteuttaa upeimmat visuaaliset toiveesi!

Sannanmusiikkikoulu https://www.instagram.com/sannanmusiikkikoulu/ - Etäopetusta, kuinka mahtavaa!

Marissa Tammisalo https://www.marissatammisalo.com/ - Varaa kuvaushetki Marissan kanssa, et tule katumaan.

Viiva Visual https://www.viivavisual.fi/ - Messujen suunnittelu kannattaa ja pitää aloittaa aikaisin – sillä kohta niitä taas tehdään ja ryminällä!

Lauttasaaren eläinlääkäriasema https://elaintohtori.fi/lauttasaari/ - Rakkaat lemmikit on hoidettava tarpeen vaatiessa <3

Delite flowers & design https://www.facebook.com/delitehelsinki/ - Kukat ovat tällä hetkellä maailman ihanin asia. Ne piristävät ja luovat toivoa huomisesta. Tilaa kotiinkuljetuksella itsellesi tai läheisellesi

Valtavasti tsemppiä joka ikiselle ihmiselle. Päivä kerrallaan <3

- Emilia

Kommentoi