Kuva: AOP
31 500 ranskalaista ankeriaanpoikasta tuotiin heinäkuussa Suomeen
Noin 10-senttiset ankeriaanpoikaset saivat uuden kodin Suomesta. Istutuksilla tuetaan uhanalaisen vaelluskalan elpymistä.
Kalatalouden Keskusliitto toi heinäkuussa Suomeen Ranskasta 31 500 ankeriaanpoikasta osana lajinsuojelutyötä.
Ranskasta pyydetyt poikaset olivat Ruotsissa karanteenissa koko alkuvuoden kalatautien leviämisen ehkäisemiseksi.
Kalat saapuivat kylmäkuljetuksella Suomeen torstaina 31. heinäkuuta. Noin 10 sentin mittaiset ja 1,5 grammaa painavat ankeriaanpoikaset jatkoivat Turusta matkaansa istutusvesiin eri puolille Etelä-Suomea. Tarkoituksena on vahvistaa äärimmäisen uhanalaisen eurooppalaisen ankeriaan kantaa sen luontaisella levinneisyysalueella.
Ankeriaan kalastus on Suomessa tarkoin säänneltyä. Kalastus on sallittua ainoastaan sisävesissä heinäkuun ajan. Euroopan unioni on lisäksi kieltänyt ankeriaan vapaa-ajankalastuksen kokonaan merialueillaan.
Mikäli kalastaja saa ankeriaan saaliiksi rauhoitusaikana (1. elokuuta – 30. kesäkuuta) tai merialueelta, kala on palautettava välittömästi veteen – elävänä tai kuolleena. Lain rikkominen voi tulla kalliiksi: ankeriaan suojeluarvo on 3 510 euroa.
Lue myös: Bella Hadid näyttää, kuinka romanttinen pitsi ja rouhea western-tyyli yhdistetään onnistuneesti
Lue myös: Niko Saarinen palaa radioon kahden juontajan kera - tässä on NRJ:n uusi aamushow
Lähde: Luonnonvarakeskus