Lauantaina 8.8. koitti käänteentekevä hetki suomalaisen rockmusiikin historiassa, kun 50-vuotias Eppu Normaali soitti viimeisen konserttinsa Kaikki häipyy, on vain nyt -jäähyväiskiertueensa päätteeksi Tampereella Ratinan stadionilla.
Eppu Normaali on pitkän uransa aikana koskettanut tuhansia ja tuhansia suomalaisia, ja yhtyeen jäähyväiset ovat saaneet myös lukuisat julkisuuden henkilöt liikkeelle.
Uutisoimme eilen, että muun muassa Temptation Island Suomi -ohjelmasta tuttu juontaja Sami Kuronen kirjoitti yhtyeelle kirjeen Instagram-tililleen.
– Vain harvat pystyy lopettamaan keikkailun 50 vuoden jälkeen ollessaan ehkä jopa parhaassa livekunnossaan. Hattu päästä! Kuronen kirjoitti kirjeessään.
Eppujen viimeistä konserttia oli katsomassa myös tasavallan presidentti Alexander Stubb, joka niin ikään osoitti kiitoksensa yhtyeelle omassa Instagram-päivityksessään:
– Kiitos kaikista näistä vuosista Eppu Normaali. Kiitos kaikista muistoista. Kiitos ikimuistoisesta illasta. Niin iso osa monen meidän nuoruutta ja vanhuutta. Elämää.
Lue myös: Eppu Normaalin viimeinen konsertti esitetään Ylellä
Stubbin julkaisussa on kuvia niin yleisön joukosta kuin lavan takaakin. Kulisseissa otetuissa kuvissa Stubb poseeraa koko yhtyeen kanssa, ja toisessa kuvassa hän on ottanut selfien laulaja Martti Syrjän kanssa.
Presidentin seuraajat ovat ihastuneita Stubbin eleestä:
– Mahtavaa. Ihana nähdä suurmiehet yhdessä. Iso kunnianosoitus presidentiltä mennä viimeiselle keikalle.
– Hienoa kokea myös yhteisöllisyyttä jossa pressakin mukana.
– Arvostan suuresti, että presidentit Stubb, Niinistö ja Jenni Haukio sekä upea jääkiekkoilija Barkov kunnioittivat läsnäolollaan Eppu Normaalin jäähyväiskonserttia.
– Hieno ele presidentiltä, Eppujen musiikki jää soimaan!