Kuva: Shutterstock

Raision tapahtumat nostivat koirahyökkäykset keskusteluun - tätä mieltä Kennelliitto on rotukielloista

16.09.2025 21:15 - Reija Saarinen / reija.saarinen@bauermedia.fi

Kennelliitto muistuttaa, että omistajalla on aina vastuu koirastaan.

Suurikokoinen koira hyökkäsi lauantaina 13. syyskuuta kolmen ihmisen kimppuun Raisiossa. 

Hyökkäyksestä aiheutui kahdelle uhreista vakavia vammoja ja kolmannelle lievempiä. Nuorin uhreista on 16-vuotias. Koiran poliisi joutui lopettamaan sen aggressiivisen käytöksen vuoksi.

Raision tapahtumat nostivat koirahyökkäykset jälleen keskusteluun. Muun muassa Yle kertoi eilen, että Raisiossa ihmisten päälle käynyt koira oli rodultaan kangalinkoira. Kyseinen rotu on kielletty kokonaan Tanskassa.

Suomen Kennelliitto ei kuitenkaan usko siihen, että rotukielto olisi toimiva ratkaisu koirien aggressiivisuuden tai ei-toivotun käytöksen ehkäisemiseksi. Tiedotteessa Kennellitto muun muassa painottaa sitä, että mikä tahansa rotu voi olla aggressiivinen. Siihen vaikuttavat monet tekijät, kuten koiran perimä, terveydentila, mahdolliset kivut sekä sosiaalistaminen ja koulutuksen puute. 

Sen sijaan Kennelliitto muistuttaa, että vastuu koirasta on aina omistajalla. Koira on eläin ja saattaa toimia vaistojen varassa, joten kouluttaminen ja hyvinvointi ovat avainasemassa turvallisessa koiranpidossa. 

Sen lisäksi on hyvä muistaa, että kaikki koirat eivät sovi kaikille eivätkä kaikkialle. 

- Esimerkiksi isokokoiset tai voimakkaat koirat ja erilaisiin vartioimis- ja suojelutehtäviin jalostetut koirat vaativat omistajaltaan erityistä osaamista ja vastuullisuutta. Ne kaipaavat paljon virikkeitä ja rodunomaista toimintaa, sanoo Kennelliiton toiminnanjohtaja Pirjo Onza.

Onzan mukaan on myös erittäin tärkeää, että omistaja osaa lukea koiraansa. 

- On erittäin tärkeää, että koiran omistaja osaa lukea koiraansa, jotta hän voi estää ennalta tilanteita, joissa on mahdollista, että koira saattaa käyttäytyä aggressiivisesti. Syynä tähän voi olla esimerkiksi se, että koira on arka, stressaantunut, tai sillä on kipuja, sanoo Onza.

Lue myös: Poliisi tutkii Raision koirahyökkäystä - koira oli ollut omistajallaan vasta kuukauden

Lähteet: Kennelliitto, Yle

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.