Kuva: Shutterstock

Yle: Kokkola-Pietarsaaren kentällä varauduttiin lento-onnettomuuteen - konetta vastassa useita pelastusyksiköitä

22.10.2025 17:15 - Minttu Tikkanen / minttu.tikkanen@bauermedia.fi

Kreikasta saapuvassa koneessa epäiltiin teknistä vikaa.

Kokkola-Pietarsaaren kentällä varauduttiin eilisiltana mahdolliseen lento-onnettomuuteen, kertoo Yle. Zakynthokselta Kreikasta palaavaa konetta oli vastassa useita pelastuslaitoksen yksiköitä.

Kyseessä oli puolalaisen Enter Airin lentokone. Yhtiö ei tiedottanut matkustajia mitenkään mahdollisesta teknisestä viasta koneessa, mutta ilmeisesti jotakin poikkeavaa lennolla oli syytä epäillä, sillä lentäjät ja lennonjohto olivat yhdessä päätyneet pyytämään paikalle apuvoimia.

– Kokkolassa lennonjohto on kutsunut hälytysajoneuvot paikalle lentäjien kanssa käydyn keskustelun jälkeen. Sen verran meille on kerrottu lukuisten tiedustelujen jälkeen, kommentoi Ylelle Matkanjärjestäjä Aventura Holidaysin toimitusjohtaja Saija Lahtinen.

Koneessa ei matkustajien mukaan ollut paniikkia, mutta kone kiersi useita kertoja lentokentän ympärillä ennen kuin pääsi laskeutumaan. Matkustajia ei myöskään heti laskun jälkeen päästetty ulos koneesta ja paloauto oli koneen ulkopuolella odottamassa.

Enter Airista puolestaan on kommentoitu vain sen verran, että kentällä ei ollut henkeä uhkaavaa tilannetta.

Lue myös: Finnair vaihtaa 1700 istuinta - kertoo nyt, koska koneet saadaan takaisin liikenteeseen

Lähde: Yle

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.