Kesä lähenee - ovatko nämä oudoimmat jäätelömaut?
Kesän lähetessä on aika puhua jäätelöistä. Perinteiset jäätelömaut ovat jo saaneetkin joitain kilpailijoita, mutta lisää ja melko outoja makuja on tulossa.
Discovery-sivuston mukaan nyt eletään jäätelöiden kulta-aikaa ja näyttää siltä, että jäätelöiden tulevaisuus on aivan jotain muuta kuin vaniljaa, päärynää, suklaata ja mansikkaa.
Jäätelöiden makutaivaalle on saapumassa jälleen uusia makuja. Viime vuonna Yhdysvalloissa jäätelökonferenssissa kävi ilmi, että maut suuntautuvat yhä enemmän imelän ja suolaisen suuntaan. Suunnitteilla on muun muassa jäätelö, mikä maistuisi suklaakuorrutetulta sipsiltä.
Muita epätyypillisiä jäätelömakuja on myös kehitteillä. Miltä kuulostaisi esimerkiksi avokadojäätelö, inkiväärijäätelö, punajuurijäätelö tai oliiviöljyllä ja merisuolalla maustettu vanilja? Myös sinapinmakuinen jäätelö on yleistymässä.
Tulevaisuudessa jäätelömarkkinoille yritetään tuoda myös lisää "terveysvaikutteisia" jäätelöitä, jotta herkkusuiden ei tarvitsisi huolehtia liikakiloista jäätelömussutuksen aikana. Terveysajatusta haetaan myös jäätelöillä, jotka maistuvat porkkanalle, kurpitsalle, bataatille, paprikalle ja sienelle.
On myös keksitty purukumin innoittama jäätelö, joka sitkostuu mitä enemmän sitä käsittelee, ja jäätelön kerrotaan sulavan todella hitaasti.
Vaikkei nämä kaikki maut välttämättä rantaudu Suomeen ensi kesän aikana, on yksi asia kuitenkin varmaa. Myös ensi kesänä Suomessa myydään jättimäinen määrä jäätelöä, sillä onhan Suomi jäätelönsyönnin kärkimaita.
Lähde: Discovery