IS: Rattijuopon ajokielto ehdolliseksi hajusteyliherkkyyden takia
Kotkalaismies jäi kiinni rattijuopumuksesta uudenvuodenaattona. Kotkan käräjäoikeus määräsi miehen maaliskuussa 40 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä rattijuopumuksesta. Mies sai myös 180 euron oheissakot.
Suurimmaksi ongelmaksi miehelle muodostui kuitenkin elokuun loppuun asti kestävä ajokielto. Mies vaati ajokiellon lopettamista tai sen määräämistä ehdollisena, koska hän ei voi käyttää julkisia kulkuneuvoja hajusteista saamiensa astmaoireiden takia. Kävelykin oli poissuljettu vaihtoehto polvikipujen, katu- ja siitepölyn, sekä pakokaasujen vuoksi.
Mies valitti käräjäoikeuden ratkaisusta hovioikeuteen, joka muuttikin ajokiellon ehdolliseksi. Koeaika päättyy ensi vuoden lopussa.
Lähde: Ilta-Sanomat
Kilpailut
Uusimmat
Maailman suurin jäävuori uhkaa törmätä saareen - miljoonat eläimet vaarassa
'Ilmassa on sellaista extra-pöhinää" - Saran uutuuslevy on ollut fanien mieleen etenkin yhdestä syystä
Korkeakoulujen hakijamäärät romahtivat etenkin yhden ryhmän kohdalla - taustalla selkeä syy
Teemu Pukki palaa Veikkausliigaan
Yle: Avioeroa voi hakea pian aiempaa helpommin
Näytä lisää