Juoko kumppanisi liikaa? Näin saat hänet lopettamaan

16.04.2013 09:45 - Rea Tallgren

Psykologian professori Elizabeth Loftusin mukaan on olemassa yksi, hieman kyseenalainen keino, saada ihmiset juomaan vähemmän.

Suurin osa on kokenut sen tunteen, kun aamulla herää, eikä muista kaikkea edellisestä illasta. Krapula maistuu suussa, ja omat tavarat ovat ympäri asuntoa - ja pahimmassa tapauksessa jonkun tuntemattoman asuntoa. Morkkiksen määrä on suuri, ja se yleensä toimiikin motivaattorina juomisen rajoittamisessa.

Psykologian professori Elizabeth Loftusin mukaan morkkis on ilmiö, josta kannattaa ottaa kaikki irti. Hänen tekemässään tutkimuksessa hän kertoi mustista aukoista kärsiville haastateltavilleen heidän tehneensä vaikka minkälaisia typeryyksiä. Professorin keksimät tarinat olivat valetta, mutta ne saivat haastateltavat niin noloiksi, että heistä jopa 20 prosenttia ei enää palannut yhtä rajuihin juomatapoihin välttääkseen samanlaisen nolostumisen.

Jos siis uskot, että tarkoitus pyhittää keinot, sinun tarvitsee vain huijata ystävääsi tai kumppaniasi, että he ovat tehneet typeryyksiä, joita ei ole oikeastaan tapahtunut. Megamorkkiksen seurauksena heidän tulisi tutkimuksen mukaan vähentää juomistaan.

Lähde: Cosmopolitan

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.