Hämeen poliisi kertoo tutkivansa pääasiassa vuoden 2025 puolella tapahtunutta petossarjaa.
Tiedotteen mukaan rikoksesta epäilty 20-vuotias mies oli yhteydessä 16-20-vuotiaisiin uhreihin Snapchatin ja Tinderin kautta. Jonkin aikaa kestäneen viestittelyn jälkeen hän oli pyytänyt rahaa lainaksi siihen saakka, että saa siirrettyä toiselta pankkitililtään rahaa käyttötililleen. Mies ei kuitenkaan koskaan maksanut lainaamiaan rahoja takaisin.
Lue myös: Puhelimiin vyöryy nyt uusia kalasteluviestejä – älä mene lankaan
– Joissain tapauksissa rikoksista epäilty on painostanut asianomistajia siirtämään hänelle lisää rahaa tai asianomistaja ei saisi miehelle aiemmin siirtämiäkään varoja takaisin, kertoo rikoskomisario Juha Pirkkalainen.
Kaikkiaan petossarjassa on noin 40 juttua. Niistä saatu rikoshyöty on poliisin mukaan ollut noin 60 000 euroa.
Lue myös: Nämä huijausviestit ovat nyt yleisimpiä
Rikoksista epäilty lahtelainen mies oli tutkintavankina loppuvuodesta 2025, josta hänet vapautettiin ja määrättiin matkustuskieltoon. Vapauduttuaan mies kuitenkin jatkoi samoja tekoja ja hänet on vangittu uudestaan.
Lähde: Poliisi