Korona mahdollisti fanille Jesse Kaikurannan keikan – laulaja huomasi samalla uuden tarpeen

Kriisi on pakottanut musiikkialan uusien ideoiden äärelle. Esimerkiksi somen livesessiot ovat mahdollistaneet keikalle pääsyn monelle, jotka normaalisti jäisivät sen ulkopuolelle.

Julkaistu:

Laulaja Jesse Kaikuranta, 38, vastaa koronakaranteenista. Soittelemme hänen tänään julkaistun Minä löysin sinut -kappaleen tiimoilta.

Toivoa tuova kappale, joka on tehty yhdessä Atso Soivion, Markus Koskisen ja Paul Uotilan kanssa, kuvailee tilannetta, jossa pitkänkin yksinäisyyden jälkeen voi löytää rakkauden, kun sen etsimisen lopettaa.

– Heti ensikuulemalta se kolahti todella kovaa, Kaikuranta kuvailee Voice.fi:lle.

Biisi osittain pureutuukin monelle suomalaiselle ajankohtaiseen elämäntilanteeseen, jossa yksinolo ja yksinäisyys ovat tulleet tutuiksi. Omaa aikaa arvostava Kaikuranta ei ole tästä poikkeus, ja hänetkin toisinaan valtaa yksinäisyyden tunne.

– Yksinolo ja yksinäisyyshän ovat kaksi eri asiaa. Tuossa biisissä Markus Koskinen hienosti tekstittää, että ”yksin olla voi, jos haluaa, mutta yksinäisyys jalat valaa betoniin”. Yksinäisyyden tunne voi olla hyvinkin, miten sen sanoisin, nielaiseva. Sellainen kokonaisvaltainen tunne.

Vaikka monelle pakon edessä oman itsensä kanssa vietetty aika voi tuntua raastavalta, näkee Kaikuranta myös tilanteessa positiivisia puolia sekä henkilökohtaisella tasolla että musiikkialalla. Töiden loppuminen on pakottanut laulajan kohtaamaan kiireen tieltä syrjään sysättyjä ajatuksia. Koronaviruksen runtelemalla alalla taas kriisi on tuonut muusikkoja yhteen ja luonut solidaarisuutta.

(Kuva: Sara Lehtomaa)

– Suomessa muusikkopiirit ovat kuitenkin aika pienet, vaikka paljon artisteja onkin, niin minusta tuntuu, että yhteishenkeä ja tsemppaamista on ollut enemmän havaittavissa. Ja keksitään uusia keinoja tehdä musiikkia tänä aikana. Kuitenkin halu tuoda musiikkia ihmisille on niin iso, että pitää miettiä uusia väyliä, mitä kautta sen tuo.

Esimerkiksi sosiaalisen median livekeikat ja Ylen Olohuone-ohjelma ovat Kaikurannan mukaan mahdollistaneet keikkoja myös henkilöille, jotka vaikkapa taloudellisen tilanteen tai liikuntarajoitteiden takia jäävät muutoin niiden ulkopuolelle.

– Itse ainakin sain Facebook Livestäni viestejä, että joku on halunnut vuosikausia päästä keikalle, mutta se ei ole ollut mahdollista. Ja nyt sitten pääseekin.

– Tulee sellainen olo, että olipa ihanaa, että nyt hän pystyy tällä tavalla nähdä jonkun suosikkiartistinsa livenä. Kyllä se ainakin minussa herättää sellaista ajatusta, että kaiken tämän kriisin jälkeenkin ehkä keikkailua voisi laajentaa myös tällaisiin eri osioihin kuin vaan peruskeikkailuun.

(Kuva: Sara Lehtomaa)

Juttelemme Kaikurannan kanssa vielä työtilanteesta, joka on sama kuin kaikilla muillakin muusikoilla. Kevät ammottaa tyhjyyttään, mutta syksy vaikuttaisi keikkojen osalta lupaavalta. Kysyn puhelun lopuksi mieheltä, onko hänellä vielä jotain, mitä hän haluaisi sanoa.

– Haluaisin tuolla uudella kappaleella antaa toivoa ihmisille, jotka ovat yksin. Ajattelen, että kappalee tekstissä ollaan oltu jo pitkään yksin ja ehkä ajateltu, että elämän varrelle se rakkaus ei kuulu. Kannattaa olla kärsivällinen ja jaksaa odottaa, koska kyllä se rakkaus sieltä tulee, kun sitä vähiten odottaa.

Lue myös: Äidin kuolema seuraa Jesse Kaikurantaa päivittäin: ”Olen 10 vuoden ajan nähnyt joka yö unta äidistä”

Lue myös: Jesse Kaikuranta hävisi julkisuudesta kolme vuotta sitten – mietti monesti, ettei enää palaisi