Timbalandin Suomen keikalle lipun ostaneet jäävät vaille korvausta lopullisesti?
Reilusti yli tuhat saa todennäköisesti odottaa ikuisuuden rahojaan takaisin Timbalandin Suomen keikasta. Timbalandin oli määrä esiintyä Lahdessa viime elokuussa, mutta konsertti peruttiin tuplabuukkauksen takia. The Voicen Musiikkiuutiset kertoi asiasta tuolloin ensimmäisenä.
Järjestäjä ei ole ei ole vieläkään palauttanut yli tuhannelle lipun lunastaneelle rahoja takaisin. Ryhmävalitusta tapauksesta ei ole nostettu, sillä yritys RHS Promotions on maksukyvytön. Helpolla eivät keikkalipun lunastaneet siis saa rahojaan takaisin, kertoo Yle.
Konsertin peruuntuminen selvisi jo vuosi sitten, eikä yrittäjä Sheldon Monderoy ole vastannut sähköpostilla lippurahojaan perääville kuluttajille. Anneli Tyrväinen Kuluttajaneuvonnasta kertoo Ylelle, että konsertin peruuntuessa järjestäjä on velvollinen palauttamaan pääsymaksun. Tarvittaessa riidan voi tuoda käsiteltäväksi kuluttajariitalautakuntaan.