Tanskalaisrokkarin stereoissa soi Sibelius
Taiderockbändi Mew:n rumpali Silas Graae pohti miksi bändi on niin suosittu Pohjoismaissa ja erityisesti Suomessa. Rumpali kertoi Voicen Musiikkiuutisille pitävänsä suomalaisesta musiikista ja kuuntelevansa paljon Sibeliusta.
Tanskalaisbändin rumpali sanoo pohjoismaalaisten ihmisten jakavan samankaltaisia ajatuksia. "Skandinaaveilla on yhteys samoihin synkkiin puoliin, kuten myös valoisiin puoliin", rumpali pohtii ja uskoo tämän olevan suosion syy. "Aivan kuin tuntisimme toisemme."
Vähäsanainen ja vakava rumpali kertoo kuuntelevansa paljon Sibeliusta. Hän paljastaa myös bändin suunnittelevan yhteistyötä erään tanskalaisen säveltäjän kanssa. "Tämä saattaa olla jotain mitä tulevaisuudessa odottaa."
Kilpailut
Uusimmat
Näistä Euroopan maista Suomeen tullaan harvimmin yöpymään
Ozzy Osbournen viimeinen keikka lähestyy - kertoo nyt terveydentilastaan
Influenssahuijaus leviää THL:n nimissä
Suomi jää lehdistönvapaudessa naapurimaille - silti maailman kärkiluokkaa
Pörssisähkön hinta painuu tänään miinuksen puolelle
Näytä lisää