Briteissä syttyi taisto joulun ykkösbiisistä
Monet ovat kyllästyneet siihen, että brittien singlelistan valtaa jouluisin X Factor -kisaajien kappaleet, kertoo Billboard. Facebookiin on nyt perustettu ryhmä, joka yrittää muuttaa asiaa.
Lontoolaiset Jon ja Tracy Morter ovat laittaneet pystyy Facebook-ryhmän nimeltä Rage Against The Machine For Christmas No. 1. Facebook-ryhmä tahtoo kyseisen bändin sinkkulistan kärkeen. Ryhmässä on jo lähes 600 000 jäsentä.
X Factor -tuomari ja musiikkimoguli Simon Cowell pitää kampanjaa lapsellisena ja naurettavana. Britanniassa joulusingle-kamppailu otetaan vakavasti ja sitä seurataan mediassa lähes päivittäin. Joulusinglelistoja ovat viimevuodet dominoineet X Factor -voittajat Alexandra Burke ja Leona Lewis.
Kilpailut
Uusimmat
Banaanikärpäset ovat loppukesän riesa - katso vinkit torjuntaan
Pölyttäjäbaarin elämää voi seurata WWF:n uudesta Luontolivestä
PMMP-dokumentti saa ensi-iltansa kaikille avoimessa ilmaistapahtumassa syyskuussa
Rintamaidosta inspiroitunut jäätelö esiteltiin osana mainoskampanjaa
MobilePay-maksu poissa käytöstä HSL-sovelluksessa - häiriötä selvitetään
Näytä lisää