Kuva: Anne Hämäläinen / Yle
Yle julkaisee audiodraaman Hectorista - hän näyttelee legendaarista muusikkoa
Hector – Asfalttiprinssin tie -audiodraamassa sukelletaan Hectorin musiikkiuraan.
Yle julkaisee 11. marraskuuta kymmenosaisen audiodraaman Hectorista. Audiodraama ilmestyy kuunneltavaksi Yle Areenaan.
Hector – Asfalttiprinssin tie -audiodraamassa Hectoria näyttelee Kristo Salminen. Hänen lisäkseen teoksessa näyttelevät myös Sampo Sarkola, Eeva Soivio, Elena Leeve, Annika Poijärvi, Elmer Bäck, Alma Pöysti, Pyry Nikkilä, Pyry Kähkönen, Tom Rejström, Amos Brotherus, Pekka Strang ja Eppu Salminen.
"On etuoikeus päästä tutustumaan Hectorin maailmaan ja siihen herkyyteen, jolla hienot sanoitukset ovat syntyneet", Salminen sanoo Ylen tiedotteessa.
Audiodraama seuraa Hectorin eli Heikki Harman matkaa lukiolaisesta aina Mestarit Areenalla -kiertueeseen asti. Teoksessa käsitellään muun muassa muusikon lapsuutta ja opiskeluvuosina alkanutta musiikkiuraa sekä myös hienon uran varjopuolia ja taiteilijan pohdintoja riittämättömyydestä.
Audiodraaman on käsikirjoittanut Kaisa Kuikkaniemi ja ohjannut Jarno Kuosa.
Hector tunnetaan taitavana sanoittajana ja hän on tuotteliaan uransa aikana onnistunut tekemään lukuisia ikivihreitä kappaleita. Hänen tunnetuimpia kappaleitaan ovat muun muassa Lumi teki enkelin eteiseen, Yhtenä iltana ja Mandoliinimies.

Yle julkaisee audiodraaman Hectorista marraskuussa. (kuva: Emmi Moilanen)
Lue myös: Arvostelu: Rita Behmin ja Pyry Kähkösen tähdittämä Anna minun rakastaa enemmän lunastaa odotukset
Lue myös: Elokuvadebyyttinsä tehnyt Rita Behm kertoo, mikä näyttelemisessä oli haastavinta
Lue myös: Grammy-palkittu supertähti saapuu Suomeen tammikuussa