Yritätkö tulla raskaaksi? Tämä kaavio näyttää onnistumisen todennäköisyyden
Tiedemiehet ovat kehittäneet uuden kaavion, joka ennustaa melko tarkkaan, millaiset mahdollisuudet tulla raskaaksi.
Kaavio yhdistää tiedot, miten hedelmällisyys laskee iän myötä ja miten kauan nainen on yrittänyt tulla raskaaksi. Nämä tiedot yhdessä määrittävät, millä todennäköisyydellä nainen tulee raskaaksi.
Tiedemiehet ovat esimerkiksi saaneet selville, että keskiverto 25-vuotiaalla, joka on yrittänyt lasta kuuden kuukauden ajan, on 15 prosentin mahdollisuus tulla raskaaksi seuraavassa kuussa. 30 ikävuoteen ehdittyään sama prosenttiluku on 13, ja 35-vuotiaan naisen mahdollisuus tulla seuraavassa kuussa raskaaksi on 10 prosenttia.
Kaaviosta selviää myös, että 13 kuukauden yrityksen jälkeen 25-vuotiaan mahdollisuudet tulla raskaaksi laskevat alle 10 prosenttiin. 35-vuotiaan naisen kohdalla mahdollisuudet laskevat samalle tasolle jo kuuden kuukauden jälkeen.
Suositusten mukaan raskaaksi tuloa yrittävien pitäisi odottaa vuosi ennen kuin hakevat apua tilanteeseensa, vaikka lääkärit enenevässä määrin ymmärtävät iän vaikutuksen raskaaksi tuloon. Tutkijoiden mukaan lisäinformaatio voi helpottaa pariskuntien ja lääkärin välistä keskustelua hedelmällisyysongelmissa.
- Ihmiset nolostuvat ja suuttuvat, eivätkä halua mennä lääkäriin. Erityisesti miehet voivat olla todella vastahakoisia, Warwickin yliopiston professori Geraldine Hartshorne.
Professori myös muistuttaa, että ihmisten tuntema stressi ja ärtymys vaikuttavat myös parisuhteessa seksinharrastamisen määrään ja täten myös mahdollisuuksiin tulla raskaaksi.
- On pelottavaa puhua lääkärille henkilökohtaisista asioista, joten on hyvin avuliasta, kun tietää oikea ajan, milloin pitää alkaa tutkia asiaa, professori kertoo.
Tulevaisuudessa onkin mahdollista luoda esimerkiksi netissä toimiva laskin, joka antaa pariskunnille henkilökohtaisen ennusteen raskaudesta. Näin lääkäritkin voivat paremmin päättää, milloin potilaiden kanssa kannattaa puhua kalliista testeistä ja milloin kannattaa kehottaa vielä yrittämään.
Professori muistuttaa myös, että muut tekijät, kuten tupakointi tai ylipaino, eivät ole suurimmat ongelmat raskaaksi tulossa. Tosin terveelliset elämäntavat kyllä parantavat mahdollisuuksia saada terve lapsi.
Lähde: Daily Mail