Foreca: Lämpötilat nousevat jopa 15-25 astetta – kylmän maanantain jälkeen lauhtuu rajusti

Maanantaina hytistään vielä kireässä pakkasessa. Sitten sää lauhtuu ja tuuli voimistuu.

Julkaistu:

Tänään maanantaina 10. tammikuuta maassa vallitsee kireä pakkanen, mutta sää kääntyy tuuliseksi jo alkuviikon aikana. Kahdessa päivässä sää myös lauhtuu rajusti: lämpötilat nousevat peräti 15-25 astetta, kertoo Foreca.

Lauantaina mitattiin tämän talven pakkasennätys. Enontekiön lentoasemalla elohopea laski -35,7 asteeseen. Vielä maanantaina maan etelä- ja keskiosassa on laajalti 10-20 pakkasastetta, pohjoisessa lämpötila vaihtelee paljolti 15 ja 25 pakkasasteen välillä.

Tiistaina säässä koetaan nopea muutos. Päivälämpötila vaihtelee länsirannikon 0-5 pakkasasteesta maan itäosan ja Kainuun 15-20 pakkasasteeseen. Lapissa ollaan laajalti -10 asteen vaiheilla. Etelälounainen tuuli voimistuu kohtalaiseksi tai navakaksi päivän mittaan koko maassa. Lännestä leviää lumisadealue, joka siirtyy yön aikana maan itäosaan.

Keskiviikkona ja torstaina lämmin föhn-tuuli hönkii Skandien yli. Aiempaa lämpimämpää ilmamassaa leviää myös lounaasta. Lämpötila nousee maanantain ja keskiviikon välillä suuressa osassa maata 15-25 astetta.

Päivällä hajanainen sadealue leviää luoteesta. Maan etelä- ja keskiosassa tulee lunta ja vettä, pohjoisessa enimmäkseen lunta. Lännessä lämpötilat ovat nollan vaiheilla vielä Oulun korkeudella asti, idässä 0-10 pakkasastetta ja pohjoisessa 0-5. Iltaa kohden Lapissakin sää voi lauhtua suojasään puolelle.

Torstaina tuulinen ja vuodenaikaan nähden lauha sää jatkuu. Sateita tulee siellä täällä. Päivälämpötila on lännessä 0-3 plusastetta, idässä ollaan -2 ja +2 asteen välillä ja Lapissa pakkasta on 0-6 astetta.

Lue myös: Virheet, joita kerrospukeutumisessa ei kannata tehdä – katso miten tarkenet kovallakin pakkasella

Lähde: Foreca