Prinsessa Victoria ja Daniel saapuvat Suomeen syyskuussa

Prinsessa Victoria ja Daniel vierailevat Loviisassa 21. syyskuuta.

Julkaistu:

Ruotsin kruununprinsessa Victoria, 46, saapuu syyskuussa Suomeen yhdessä puolisonsa, prinssi Danielin, 49, kanssa.

Kuninkaallinen pari vierailee Loviisassa 21. syyskuuta. Victoria vihkii vierailullaan Kuningattarenrannassa sijaitsevan aukion Victorianaukioksi.

– Meille on erittäin suuri ilo ja kunnia saada vieraaksemme naapurimaan tuleva kuningatar puolisoineen, Loviisan kaupunginjohtaja Jan D. Oker-Blom toteaa kaupungin tiedotteessa.

– Ruotsin entisen kuningattaren mukaan nimetty kaupunki saa nyt paikan, joka on nimetty Ruotsin tulevan kuningattaren mukaan ja jonka hän on vihkinyt, Oker-Blom jatkaa.

Vuonna 1745 perustettu Loviisan kaupunki oli aiemmalta nimeltään Degerby. Vuonna 1752 Ruotsin kuningas Adolf Fredrik nimesi kaupungin Loviisaksi puolisonsa, kuningatar Lovisa Ulrikan mukaan.

Lue myös: Prinsessa Victoria ei värejä pelkää – edusti kirkkaan keltaisessa tylliunelmassa häikäisevänä

Lue myös: Prinsessa Victoria ei halua, että häntä esitetään The Crownin ruotsalaisversiossa – ’Tuntuu oudolta’