Rehellinen työpaikkailmoitus: 'Etsitään tavallista ja tylsää asiakashankkijaa'

22.04.2010 13:54 -

Työntekijöitä etsivien yritysten hakutekstit ovat usein lennokkaita ja täynnä mahtailevia adjektiiveja. Turkulainen telemarkkinointiyritys panostaa rehellisyyteen.

Vähäheikki Oy hakee Työ- ja elinkeinotoimiston internetsivuilla viittä asiakashankkijaa. Heti ilmoituksen alussa ladataan kylmät faktat tiskiin: "Tavallinen ja tylsä telemarkkinointitalo etsii aivan tavallista ja tylsää asiakashankkijaa niin pitkäksi aikaa kuin jaksat olla".

He eivät myöskään elättele toiveita työnhakijoiden innokkuudesta, sillä ilmoituksessa todetaan myös, että "tuskin kiinnostuit, mutta mikäli sinulla ei ole muuta elämää, soittele". Palkanmaksussaan Vähäheikki ei kuitenkaan pelaa filunkipeliä, sillä palkkaa maksetaan tunneittain, jonka päälle tulevat vielä bonukset.

Vähäheikki ei halunnut kommentoida ilmoituksensa sanamuotoja. Siihen voi tutustua tarkemmin täällä (mol.fi).

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.