Haaste leviää Facebookissa: Tule töihin ilman meikkiä!

31.05.2011 16:13 - Rea Tallgren

Pohjoismainen ympäristömerkki eli Joutsenmerkki on heittänyt Facebookissa naisille haasteen.

Joutsenmerkki haastaa kaikki naiset tulemaan töihin ilman meikkiä ensi viikon maanantaina 6. kesäkuuta. Haastetta perustellaan sillä, että ympäristölle ystävällinen kosmetiikka on ystävällistä myös iholle. Ryhmän sivulla kerrotaan, että sääntelystä huolimatta nykyiset kosmetiikkatuotteet sisältävät lukuisia erilaisia kemikaaleja, jotka voivat olla haitallisia ympäristölle ja terveydelle.

Meikittömänä töihin - ympäristöystävällisen kosmetiikan puolesta -ryhmässä on tällä hetkellä jo yli 26 200 osallistujaa, joista osa on miehiä. Osa ryhmän seinällä kirjoitelluista ihmisistä kritisoi koko ideaa.

- Meikitön ja ympäristöystävällinen meikki ovat kaksi eri asiaa, toteaa eräs kirjoittaja.

Toinen taas epäilee, ettei yhdellä päivällä ole pidemmässä tähtäimessä kovinkaan suurta vaikutusta. Osan mielestä koko ajatus meikittömästä päivästä on naurettava.

- Onko oikeesti maailma näin sairas että pitää tehdä joku facebook-ryhmä tai ylipäätä näin iso haloo jostain meikistä tai siitä että yhtenä päivänä ei käytetä meikkiä työpaikalla! On ilmeisesti! Tässä huomaa miten pinnallinen maailma on, en voi sanoa kun huh huh, niille jotka edes kelaa tämmösiä asioita ja näin pinnallisesti, summaa yksi kirjoittaja.

Jotkut myöntävät, etteivät voi mennä töihin ilman meikkiä.

- Ei kyllä pysty. Asiakkaat kysyisivät heti että ootko sairas tai jotain. Yksi myyjä työvuorossa edustaa koko firmaa sillä hetkellä kun kohtaa asiakkaan, kommentoi eräs nainen haastetta.

- Valitettavasti en voi osallistua koska olen susiruma, eivätkä asiakkaani uskalla astua ovesta sisään jos näytän koiran oksennukselta, vitsailee toinen.

Luomun puolesta liputtaviakin kuitenkin löytyy.

- En taida kyllä olla töissä kyseisenä päivänä, mutta osallistutaan silti, ja ollaan vapaa-ajalla meikittömänä tuo päivä, toteaa eräs nainen.

- Iho ja ympäristö kiittää, summaa toinen.

Kyseiseen Facebook-ryhmään pääset tästä!

Miten käy, aiotko sinä ottaa haasteen vastaan ja marssia töihin meikittömänä kyseisenä päivänä?

Kilpailut

Uusimmat