IL: Ylen uutisankkuri piirteli kesken uutisten
Iltalehti kertoo, miten Ylen kuuden uutiset herättivät hämmennystä tarkkasilmäisten katsojien keskuudessa tiistaina.
Uutisten kulttuuriosiossa Ylen TV1:n uutisankkuri Matti Röngän papereihin oli ilmestynyt piirustuksia. Rönkän myöntää Iltalehdelle, että välillä tulee jotain piirrettyä ja ne voivat olla mitä tahansa. Lehti oli kuvaillut televisiossa nähtyä piirrosta Röngälle, jonka jälkeen mies muisti mitä oli piirrellyt.
- Siinä oli sellainen juttu Tuhkimo-baletista. Siinä oli mieleen jäävä hahmo. En itseäni taiteilijana pidä, mutta jäljittelin sellaista tanssijan asentoa, Rönkä kertoo piirustuksesta.
Rönkän kertoo olevan tavallista, että uutisankkuri piirtää tai kirjoittaa jotain uutisjuttujen välissä. Hänestä se on harmitonta ja kilttiä.
- Saattavathan ihmiset piirrellä esimerkiksi yliopiston luennolla, ankkuri jatkaa.
Rönkä on kirjoittanut useita dekkareita ja vuonna 2007 hänelle myönnettiin Lasiavain-palkinto parhaasta pohjoismaisesta dekkarista. Miehen kirjojen pohjalta on tehty Tappajan näköinen mies -sarja, jota tähditti Samuli Edelmann.
Lähde: Iltalehti