Näyttelijä Linnea Leino, 32, kertoi Ylen haastattelussa harrastavansa vaeltamista yksin.
Leinon mukaan ihmiset ovat kyselleet häneltä, kuinka hän uskaltaa vaeltaa itsekseen. Leino kertoo pelkäävänsä metsässä ainoastaan muita ihmisiä.
Myös Leino vastasi kuumaan kysymykseen: kohtaisiko hän mieluummin metsässä karhun vai miehen.
Lue myös: Masked Singer Suomen etsiväkaarti saa upouuden jäsenen
Lue myös: Tulevalla Suurmestari-kaudella uudet vakiokilpailijat – katso ketkä ovat mukana
– Yksikään karhu ei ole minua pelotellut, mutta sitten jotenkin ne limaiset miehet…
Leinon valinta olisi karhu.
Hän kertoo joutuneensa vieraiden miesten kanssa vaelluksillaan muutaman kerran epämukaviin tilanteisiin, mutta painottaa, että ehdottomasti valtaosa hänen tapaamistaan ihmisistä on ollut ystävällisiä.
Kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti on tuohtunut Ylen artikkelista ja kirjoittanut aiheesta päivityksen viestipalvelu X:n sivulleen.
Lue myös: ”Helppo on huudella Helsingin lähiöstä” – poliitikot tukkanuottasilla metsästyslain muutoksen takia
– Luulin, että tämä psykoottinen miesten demonisointi riittäisi jo, mutta ei, Ylellä on missio, Sammallahti ärisee.
– Leinolle pieni haaste: Mennään eläintarhaan ja hän saa valita, viettääkö tunnin karhuaitauksessa vai kanssani sen ulkopuolella. Toimittajat Tihilä ja Liekki voivat tulla mukaan.
Päivitystä on kommentoitu monesta tulokulmasta:
– Onko Leinolle väliä minkä maalainen mies siellä tulisi vastaan? Tarkoittaako tuo miesviha, että Linnean tullessa vastaan meidän on pakko tehdä jotakin ilkeää?
– Eläintarha ei ole metsä. Menetkö takuuseen, että kaikki miehet ovat yhtä ”turvallisia” kuin sinä naisen kohdata metsässä? Fakta: Suomalaisen naisen todennäköisyys joutua väkivallan kohteeksi ennemmin miehen kuin karhun toimesta on moninkertaisesti suurempi.
– Tämä otsikko kertoi enemmän itselle siitä, kuinka paljon naisoletetut joutuvat nykyään pelkäämään oman turvallisuutensa vuoksi. Esimerkiksi seksuaalirikoksista uutisoidaan päivittäin. Suomessa seksuaaliväkivaltaan liittyvät tuomiot ovat ihan naurettavia.
– Niin, sinähän tosiaan pillastuit tuosta ”mies vai karhu” -kysymyksestä jo silloin kun se ensimmäisen kerran oli esillä 15-vuotiaan valkeakoskelaistytön raiskausmurhaan liittyen. Viis välitit murhatusta tytöstä ja perheestään – pääasia sulle oli uhriutua.
– Kyse on metaforasta. Normaali mies ymmärtää, ettei koske kaikkia miehiä. Ei koske sekään, että kaikki miehet jotka ryntäsivät Linnean postausta kritisoimaan, olisivat Linnean tarkoittamia miehiä mutta jotain se noista miehistä kertoo.
– Oli kyllä absiurdessaan jo ihan omassa luokassaan. Miesten kommentit ovat kaikki ”limaisia” ja saunamiehestä jäi ”vaikutelma” että tämä seuraa.
– Mielenkiintoinen vasemmistolainen dilemma: on syytettävä kaikkia miehiä naisten turvattomuudesta vaikka sen turvattomuuden taustalla on erityisesti miehet tietyistä kulttuureista joissa naisia pidetään alempiarvoisina ja eläimiin verrattavina. Se-joka-jääköön-nimeämättä Yleltä.
– Se Ylen jutun otsikko oli sisäistettyä miesvihaa.