Äitiysavustukseen luvassa tuntuva korotus

Äitiysavustus nousee vuonna 2026.

Julkaistu:

Valtioneuvosto on päättänyt korottaa äitiysavustusta vuonna 2026.

Prosentuaalisesti korotus on tuntuva, sillä äitiysraha nousee nykyisestä 170 eurosta peräti 210 euroon, eli 40 eurolla.

Lue myös: Uusi äitiyspakkaus esiteltiin ja some ihastui: "Onnistunut kokonaisuus"

Lue myös: Vuoden 2024 äitiyspakkauksen jakaminen on alkanut

Korotuksen saavat ne asiakkaat, joiden laskettu aika tai adoptiolapsen hoitoon nimeämisen päivä on 1.4.2026 tai sen jälkeen.

Äitiysavustuksen voi valita joko äitiyspakkauksena tai rahasummana. Mikäli valitaan äitiyspakkaus, sen päälle maksetaan korotuksen jälkeen 40 euroa.

Lue myös: Kela saattaa periä yli 25 000 opiskelijalta opintotukia takaisin

Lue myös: Yli 10 000 opiskelijaa ei nähtävästi saa opintotukea tai asumislisää ajallaan

Tulevaisuudessa äitiyspakkauksen päälle maksettava rahasumma kuitenkin poistuu, sillä äitiyspakkausta päivitetään 210 euron suuruiseksi, eli vastaamaan korotettua rahasummaa.

Äitiysavustusta haetaan OmaKela-palvelussa. Avustusta tulee hakea viimeistään 2 kuukautta ennen laskettua aikaa tai 2 kuukauden kuluessa adoptiolapsen hoitoon saamisesta.