Tiede näyttääkin nyt vihreää valoa sille, että viikonloppuna kannattaa nukkua vähän ylimääräistä.
Tuore tutkimus selvitti, että kaksi peräkkäistä yötä, jolloin saamme unta enemmän kuin normaalisti, voivat kumota arkipäivinä saadun liian vähäisen unen negatiiviset vaikutukset.
Tutkimusta varten tutkijat rekrytoivat 19 miestä ja antoivat heidän nukkua ainoastaan 4,5 tuntia yössä neljänä peräkkäisenä yönä. Tämän jälkeen heidän annettiin nukkua tavallista pidempään ja nämä pidemmät unet kestivät keskimäärin 9,7 tuntia.
Näiden neljän yön jälkeen, kun tutkittavien unenmäärä oli rajoitettu, heidän insuliiniherkkyytensä laski 23 prosenttia ja näin ollen diabetesriski kasvoi 16 prosenttia. Mutta kun he saivat nukkua tavallista pidempään, riski palasi normaaliksi.
Vaikka tutkimus onkin toteutettu vain pienellä määrällä miehiä, neurologi W. Christopher Winterin mukaan se pätee muihinkin. Hänen mukaansa lyhytaikaisen unenpuutteen voi korvata nukkumalla viikonloppuna pidempään.
Winter muistuttaa kuintenkin, että liian lyhyet yöunet pidemmällä aikavälillä ovat todella haitallisia terveydelle. Ne voivat nostaa riskiä kakkostyypin diabetekseen ja aiheuttaa painonnousua.
Älä korvaa päiväunilla
Tutkijat eivät osaa tarkaan sanoa, kuinka paljon lisäunta tarvitsee korvatakseen huonot unet. Winterin mukaan kannattaa pyrkiä siihen, että saisi saman määrän ja samanlaatuista unta kuin on menettänyt. Jos siis edellisen yön unet ovat jääneet kaksi tuntia liian lyhyiksi, kannattaa mahdollisuuksien mukaan yrittää nukkua seuraavana yönä kaksi tuntia normaalia enemmän. Tämä määrä kannattaa Winterin mukaan lisätä juurikin yöuniinsa saadakseen tarpeeksi laadukasta unta, sillä päiväunet eivät ajaa samaa asiaa.
Vaikka paras tapa onkin saada joka yö saman verran unta ja herätä viikonloppuisinkin samaan aikaan kuin arkipäivinä, jokainen tietää ettei tämä aina onnistu. Jos siis viikolla unet ovat jäänet lyhyiksi, voit aivan hyvällä omallatunnolla nukkua viikonloppuna hieman pidempään.
Lue myös: Yllättävä kikka auttaa nukkumaan paremmin – helposti toteutettavissa
Lähde: Glamour