Kuva: Shutterstock

Päihtyneenä pyöräilyyn suhtaudutaan Suomessa huolettomasti

30.04.2025 20:15 - Vilma Toikka / vilma.toikka@bauermedia.fi

74 prosenttia suomalaisista kannattaa virallista promillerajaa pyöräilyyn.

Jopa 36 prosenttia suomalaisista suhtautuu myönteisesti pyöräilyyn alkoholin vaikutuksen alaisena, selviää Liikenneturvan tuoreesta kyselystä. Vastanneista 12 prosenttia myöntää, että voisi itsekin polkea päihtyneenä, vaikka paheksuu ilmiötä yleisellä tasolla.

Liikenneturvan suunnittelija Leena Piipan mukaan alkoholin vaikutuksena alaisena autoiluun on jo pitkään suhtauduttu tuomitsevasti. Pyöräilyssä samaa ilmiötä ei kuitenkaan näy.

- Herää kysymys, miksi suhtaudumme niin huolettomasti päihtyneenä pyöräilyyn? Pienempikin päihtymys lisää riskejä liikkumismuotoon katsomatta. Alkoholi heikentää havaintokykyä ja vaikuttaa motoriikkaan ja reaktioaikaan, Piippa muistuttaa.

Suurin osa suomalaisista toivoo selkeämpää sääntelyä pyöräilyyn alkoholin vaikutuksen alaisena. 74 prosenttia kannattaa virallista promillerajaa pyöräilyyn, ja 69 prosenttia pitää puolen promillen rajaa hyvänä tapana parantaa liikenneturvallisuutta.

- Tällä hetkellä laki ei yksiselitteisen aukottomasti kiellä humalassa pyöräilyä. Niin kutsuttuun tankojuopumukseen voi syyllistyä, jos aiheuttaa vaaraa muille liikenteessä liikkujille, Piippa täsmentää.

Ennen promillerajoja myös autoilussa humalatilan tulkinta oli epäselvä, kun vasta vuonna 1977 säädetty laki toi selkeyttä ja vähensi rattijuopumuksia. Liikenneturvan mukaan vastaava selkeä raja olisi tarpeen myös pyöräilyyn, sillä alkoholi on mukana jopa kolmasosassa vakavista pyöräilyonnettomuuksista.

Lue myös: Jatkossa hätänumeroon voi lähettää tekstiviestin kuka tahansa - myös muita muutoksia tulossa

Lue myös: Varo näitä virheitä autopesulassa, muistuttaa vakuutusyhtiö

Lähde: Liikenneturva

Kilpailut

Uusimmat