Kuva: Shutterstock
Rivitalon asunnon terassille ja nurmikolle sytytettiin tulipalo - poliisi tutkii tuhotyönä
Asukas huomasi aamuyöllä, että hänen takapihallaan liekehtivät puolen metrin korkuiset liekit.
Poliisi tutkii tapausta, jossa rivitalon asunnon terassille ja nurmikolle sytytettiin tulipalot sunnuntaina aamuyöllä. Tapaus sattui Sepäntiellä Heinävedellä.
Asukas huomasi puoli kahden aikaan aamuyöllä tulen loimotusta takapihalla ja havaitsi, että hänen asuntonsa terassilla liekehtivät puolen metrin korkuiset lieskat. Liekit olivat noin puolen metrin kokoisella alueella.
Asukas sai tulen sammutettua ja paikalla kävi myös pelastuslaitos. Kun pelastuslaitos oli lähtenyt paikalta, huomasi asukas takapihallaan palavan pian uudelleen. Tällä kertaa tulipalo oli syttynyt takapihan nurmikolla. Toistamiseen paikalle saapunut pelastuslaitos havaitsi jonkun palavan nesteen palavan paikalla.
Poliisi tutkii asiaa tuhotyönä.
Mikäli sinulla on havaintoja tapauksesta, ilmoita ne sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi, vihjepuhelimeen numeroon 0295 415 232 tai poliisipäivystykseen numeroon 0295 415 320. Ilmoituksen voi jättää arkipäivisin kello 8-16.15 välillä.
Lue myös: Miehen pankkitililtä anastettiin lähes 40 000 euroa nettikauppojen jälkeen
Lue myös: Näin päättäjäisviikonloppu sujui poliisin näkökulmasta
Lue myös: Vale-eläinlääkäri poisti koirilta hampaita ilman puudutusta
Lähde: Poliisi