Miljonääriyrittäjä Henry Aflecht julkaisi työnhakuilmoituksen, joka on saanut kulmakarvat kohoamaan ympäri sosiaalisen median.
Aflecht kertoo Instagram-tililleen julkaisemallaan videolla etsivänsä itselleen talveksi kokkia etelän lämpöön.
Kokin täytyisi osata tehdä terveellistä ruokaa sekä treenata, ja myös näyttää treenatulta.
Lue myös: Silja Kosonen voitti EM-kultaa ja suuteli puolisoaan – somessa alkoi tulvia törkyä
Lue myös: Sami Kuronen asuu Espanjassa – yksi perheenjäsen jäi Suomeen
Hän kertoo tarjoavansa työntekijälleen ilmaisen asumisen, johon kuuluu ulkosali, uima-allas, höyrysauna, sauna, tietokoneella varustettu työhuone, podcast-studio, autokuljetukset toiveiden mukaan sekä omat vierastilat.
– Sä teet safkat, mä maksan kaikki kulut ja syön niistä sun safkoista osan. Eli teet vaan isompia annoksia itelles ja mä otan niistä osan, Aflecht selventää.
Hän kertoo, ettei osaa kokata, eikä Espanjassa ole tarjolla valmisruokia kuten Suomessa.
– Mä olen aina kusessa. Joka ikinen talvi mä olen kusessa tuolla Espanjassa ja Portugalissa.
Aflecht vakuuttaa, ettei kyseessä ole “mikään jyystödiili”:
– Ei tartte pesää antaa.
Aflecht huolii työntekijöikseen pariskunnan tai naisen.
– Yksittäisiä miehiä en ota. Viimeks tuli varmaan 60 homoviestiä. En kykene asumaan homon kanssa saman katon alla valitettavasti. Sori siitä, Aflecht tykittää.
Lue myös: Petra Gargano esittelee ylpeänä takapuoltaan: ”Tän assin eteen on tehty töitä”
– Enkä ota edes sitä riskiä, että joku tuuppaa mua kakkoseen yhtäkkiä keskellä päivää, hän täsmentää.
– Se on karu homma.
Aflecht kertoo saaneensa viime kerralla paljon yhteydenottoja ja pyytää aikaa uusien hakemusten käsittelyyn.
– Lokakuun ja toukokuun välissä on mahdollista tulla. Vähintään viikko olis hyvä, ihan turha lennellä alle viikon takia. Viikosta sanotaan kuukauteen on ihan ok, Aflecht kertoo.
Tuttujen kanssa pidemmätkin visiitit ovat Aflechtin mukaan mahdollisia.
Videon lopussa hän vielä kertaa, että haussa on terveellistä treeniruokaa tekevä kokki.
– Ei mitään pullamössöö. Mulla on tarkotus ottaa painoa pois joku 15 kiloa talven aikana, ja tämän homman täytyy tukea tätä mun painonpudotusta, hän päättää.
Julkaisu on kerännyt runsaasti kommentteja. Työpaikkahakemusten seassa on myös muunlaisia kannanottoja:
– Kahvit lensi suusta.
– Jotenkin sellainen kutina, että jos itse olisin homo, niin en ikinä uskaltaisi yrittää tuupata Henkkaa kakkoseen keskellä päivää. Siinä voisi päätyä kuuntelemaan Kari Tapiota.
– Olet hirveä.
– Ai saatana kyllä kelpais heittää kaivinkoneen kuokka suoraks ja tulla sinne lämpimään vääntään fitfätness-ruokaa.
– Vaikee kuvitella et saisit huomaamattas kakkoseen.
– Pitänee siis ruveta ettimää muija kuukaudeks.